- Reklama -

- Reklama -

Z Konstytucją można się zaprzyjaźnić

W środowe popołudnie do Biłgoraja zawitała Tour de Konstytucja PL. To wydarzenie, którego celem jest zapoznanie obywateli z ustawą zasadniczą oraz propagowanie wiedzy o prawach i wolnościach obywatelskich.

Tour de Konstytucja PL to innowacyjny, obywatelski cykl wydarzeń z ideą demokracji i z edukacją obywatelską, który dociera do wielu miejsc w Polsce. 4 sierpnia odwiedził Biłgoraj. Podczas spotkania można było  porozmawiać z prawnikami oraz uzyskać fachową poradę. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Były bańki mydlane, konkursy i konkurencje sportowe. Obejrzeć można było również symulowaną rozprawę sądową. Tradycyjnie na początku spotkania zgormadzeni wysłuchali preambuły do Konstytucji. Natomiast na zakończenie można było złożyć swój podpis na zwoju Konstytucji.

Jak podkreśla Danuta Przywara, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, celem wydarzenia jest zapoznanie ludzi z Konstytucją. – Chcemy, aby ludzie poznali Konstytucję i zdecydowali się ją przeczytać. Kiedy ktoś zdecyduje się na jej przeczytanie, odkrywa, że jest to bardzo przyjazny, prosty i zrozumiały dokument. Z Konstytucją można się zaprzyjaźnić. Konstytucja może człowiekowi pomóc w życiu. Dzięki niej człowiek wie, kiedy może powiedzieć władzy: “Stop, to jest moja wolność”. Dla mnie, jako osoby z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Tour de Konstancja ma pomóc w tym, że warto upominać się o swoje prawa, ale żeby o nie się upominać, trzeba je dobrze poznać – mówi.

- Reklama -

Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, podkreśla, że wydarzenie to jest organizowane przez obywateli dla obywateli. – Chcemy być sędziami XXI wieku, którzy nie ograniczają się wyłącznie do budynku sądu, nie zamykają się wyłącznie w sali sądowej, ale wychodzą do ludzi i rozmawiają – mówi. Dodaje, że podczas spotkań organizowanych w ramach Tour de Konstytucja prawnicy praktycy próbują pokazać, że Konstytucja znajduje bezpośrednie zastosowanie w życiu nas wszystkich.

Podczas wydarzenia apelowano, aby zacząć rozmawiać bez uprzedzeń w stosunku do ludzi o innych poglądach lekceważąc podziały, które narzucili nam politycy. Organizatorzy zaznaczali, że ich akcja jest apolityczna.

Tour de Konstytucja ruszyła 4 czerwca z Radomia. Jej finał zaplanowany jest 8 sierpnia w Warszawie.

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.