Komisja kwalifikacyjna pod przewodnictwem poseł Agaty Borowiec spotkała się 11 lipca z kandydatami jesiennej edycji Międzynarodowych Staży Parlamentarnych Kancelarii Sejmu RP organizowanej przez Kancelarię Sejmu RP we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, w której po raz pierwszy wezmą udział przedstawiciele Łotwy władający językiem polskim.
Program staży jest skierowany do absolwentów szkół wyższych zainteresowanych zdobywaniem doświadczeń zawodowych i osobistych. – Program Międzynarodowych Staży Parlamentarnych Kancelarii Sejmu RP funkcjonuje od 2007 r. Celem tego programu jest kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski, nawiązywania i pogłębiania relacji z obywatelami innych krajów, którzy w dłuższej perspektywie staną się "ambasadorami" RP za granicą – wyjaśnia w rozmowie z NOWą poseł Agata Borowiec. Dodaje, że jest to ważna i potrzebna inwestycja. – W tym roku po raz pierwszy rozpoczęliśmy nabór na staże na Łotwie. Łotysze patrzą na nasz kraj z podziwem, niewątpliwie mają bardzo przyjazny stosunek do naszego kraju – dodaje.
Międzynarodowy Program Staży Parlamentarnych organizowany w Kancelarii Sejmu we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim pod patronatem Marszałka Sejmu od 2007 r. jest wzorowany na międzynarodowym programie praktyk parlamentarnych niemieckiego Bundestagu i uczelni berlińskich. Dotychczas odbyło się 15 edycji, po dwie każdego roku. Wzięło w nich udział ponad 130 stażystów z 14 państw. Program daje możliwość młodym obywatelom innych państw czynnego uczestnictwa w życiu politycznym i parlamentarnym Polski. Głównym jego celem jest wspieranie zainteresowania młodych ludzi demokracją oraz sprawami społecznymi i politycznymi Polski. Ponadto program służy przybliżeniu stażystom kultury, tradycji i historii Polski.
Staż trwa 3 miesiące i może w nim wziąć udział maksymalnie po 3 obywateli z każdego państwa objętego programem. Uczestnicy pod patronatem posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz opieką pracownika Kancelarii Sejmu biorą udział w pracach komisji sejmowych i grup bilateralnych. W ramach ustalonego wymiaru czasu pracy zapoznają się z różnorodnymi zadaniami, aktywnie współuczestniczą w opracowywaniu opinii, formułowaniu przemówień, artykułów, listów i innych wypowiedzi, planowaniu posiedzeń i spotkań. Przewidziana jest także wizyta w okręgu wyborczym posła patrona.
Kolejna okazja do ubiegania się o staż w polskim parlamencie latem 2017 r.
Komentarze (0)