Witajcie, witajcie Kochani, cieszę się, że jestem z Wami. Usłyszałam Wasze głosy, uczesałam zaraz włosy i przybyłam na wezwanie. Bardzo miłe to spotkanie.
21 marca Gminna Biblioteka Publiczna w Biłgoraju z siedzibą w Soli wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich "Razem Łatwiej w Zakątku Ziemi Biłgorajskiej" zorganizowała dla dzieci imprezę z okazji pierwszego dnia wiosny. Dlaczego właśnie Marzannę topimy lub palimy 21 marca? Dzieci już wiedzą, dowiedz się i Ty!
Marzanna jest znana w Polsce od wieków. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w pierwszy dzień wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Dawno temu wierzono, że zima sama nie odejdzie, dlatego należy ją przegnać, aby na jej miejsce mogła przyjść wiosna. Zima, czyli czas uśpienia przyrody, była trudna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Wiosna uosabiała wszystko, co żywe i radosne. Aby wiosna mogła przyjść na świat, należało pokonać zimę. W tym celu ze słomy robiono dużą kukłę i ubierano ją w kolorowe szmatki. Kukłę tę nazywano Marzanną i 21 marca topiono w rzece albo palono na polu. Wszystko po to, by mogła przyjść oczekiwana wiosna. Ten zwyczaj przetrwał do dnia dzisiejszego. Nadal topimy lub palimy Marzannę, wierząc, że przyśpieszy to nadejście wiosny i przyniesie dobre plony w danym roku.
Z lokalu biblioteki kolorowym korowodem dzieci niosły Marzannę na plac za rzeką, gdzie odbyła się wspólna zabawa. Na początku został przeczytany list od Pani Wiosny, następnie dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki o wiośnie, szukały zwiastunów wiosny, nie zabrakło również zagadek związanych tematycznie z tym obyczajem. Zabawie towarzyszyło pieczenie kiełbasek przy wspólnym ognisku. Na zakończenie Marzanna została spalona, a kolorowy wiosenny maik zwiastujący wiosnę został korowodem zaniesiony do biblioteki. Impreza miała na celu zapoznanie dzieci z ludowym zwyczajem palenia Marzanny, pogłębienie wiedzy na temat pór roku: zimy i wiosny oraz zdobywanie umiejętności dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie.
W płomieniach ogniska, niech Marzanna znika, niechaj sroga zima,
na dobre ucieka.
Zofia Nizio
Komentarze (0)