reklama
reklama

Wielkanocny koktajl

Opublikowano:
Autor:

Wielkanocny koktajl - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Pamięć

Sposobem pozytywnego ożywiania pamięci może być rodzinny quiz "Poznajemy przeszłość". W gronie rodzinnym wspominamy przodków. Poruszamy ważne obszary naszej kultury i historii. Wspominamy ciekawe wydarzenia i daty. Oto niektóre z nich:

- 1810 r. – wybudowany został dom sitarski Jana i Julii Książków (Biłgoraj ul. Nadstawna)

- 1860 r. – Julian Jasiński otworzył pierwszą w naszym mieście aptekę (przy Rynku)

- 1910 r. – powstała w Biłgoraju Ochotnicza Straż Pożarna

- 1920 r. – założono Spółdzielcze Stowarzyszenie Spożywców (później "SPOŁEM") oraz Bank Spółdzielczy (Józef Wajsman)

- 1921 r. – powstała Biłgorajska Orkiestra Dęta

- 1925 r. – powstało kino nieme

- 1930 r. – oddano do użytku budynek elektrowni (obecnie BARR)

- 1931 r. – rozpoczęto budowę Szkoły Podstawowej (później Szkoła Podstawowa nr 2, a obecnie Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej)

reklama

- 1937 r. – powstało Prywatne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Szkoły Średniej

- 1930-1935 r. – zbudowano most na rzece Biała Łada oraz drogi "bite" do Frampola, Goraja, Tarnogrodu i Zwierzyńca, założono Towarzystwo Sportowe – drużyny piłki nożnej, piłki siatkowej, sekcje tenisa i pływacką.

W 1870 r. powstał projekt skweru zwanego Parkiem Saskim z pomnikiem Ignacego Krasickiego z 1820 r.(!).

Wypada upamiętniać te daty!

Człowiek istotą świętującą

Niezależnie od przekonań religijnych każdy człowiek potrzebuje dnia "innego" od pozostałych w tygodniu. Każdemu potrzebna jest chwila odpoczynku, chwila spokoju, miłego spotkania z rodziną i przyjaciółmi. W święta wielkanocne wymiar ten poszerza się o przeżywanie sacrum, które podkreśla ponadczasowy charakter człowieka. Praca w obecnych czasach zmieniła swój charakter. Nie jest już środkiem, lecz stała się celem życia. Jak smakuje wielkanocny barszcz ze święconką w miłej, rodzinnej atmosferze, nie muszę nikogo przekonywać.

reklama

Święte jajo

Pół świata zdobi jaja. Nie tylko gospodynie, ale i artyści, performersi, a nawet całe narody. W starożytnym Egipcie zdobiono jajka sylwetkami ludzi i skarabeuszy. Chińczycy malowali ptaki, kwiaty wiśni i nieznaną jeszcze w Europie chryzantemę – symbol słońca i cesarza. W islamskim Sudanie zapisywano na skorupkach kolorowe jaszczurki, ptaki, węże oraz fragmenty Koranu. Od kilkuset lat najpopularniejszą techniką zdobienia jajek jest batik. Polega na nanoszeniu wzoru roztopionym woskiem, który nie przyjmuje farby. Potem jajka barwi się, a po usunięciu wosku pozostaje niezabarwiony rysunek.

Od dawnych czasów dominuje kolor czerwony. Mówi o tym przypowieść o Marii Magdalenie, która jako pierwsza zobaczyła Chrystusa Zmartwychwstałego. Wracając do domu zauważyła, że wszystkie jaja w gospodarstwie zabarwiły się na czerwono. Czerwone jajo stało się symbolem zwycięstwa i radości. Białe jajo to symbol doskonałości, złote jaja występują w bajkach jako próba przyzwoitości i uczciwości bohaterów.

reklama

Smacznego wielkanocnego jajka życzy autor.

Kazimierz Szubiak

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama