reklama
reklama

W podzięce za zebrane plony (foto)

Opublikowano:
Autor:

W podzięce za zebrane plony (foto) - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości BiłgorajskieW minioną niedzielę rolnicy gminy Tarnogród podziękowali Bogu za zebrane plony. W tym roku dożynki odbyły się w Woli Różanieckiej. Była dziękczynna Msza św., kolorowy korowód dożynkowy i dobra zabawa.<br /> Świętowanie w Woli Różanieckiej rozpoczęło się od dożynkowego korowodu, który prowadzili sta
reklama

W minioną niedzielę rolnicy gminy Tarnogród podziękowali Bogu za zebrane plony. W tym roku dożynki odbyły się w Woli Różanieckiej. Była dziękczynna Msza św., kolorowy korowód dożynkowy i dobra zabawa.
Świętowanie w Woli Różanieckiej rozpoczęło się od dożynkowego korowodu, który prowadzili starostowie dożynek państwo Dołomisiewiczowie. Prowadzą oni 10-hektarowe gospodarstwo ekologiczne. Specjalizują się głównie w uprawie porzeczki czarnej i maliny. Ciągle modernizują i powiększają swoje gospodarstwo. Mają specjalistyczny sprzęt, który wykorzystują do codziennej pracy. Państwo Dołomisiewiczowie mają dwoje dzieci, 12-letnią Karolinkę oraz 9-letniego Krystiana. Za nimi okazałe dożynkowe wieńce do ołtarza niosły gospodynie z terenu gminy. Pochód zamykały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woli Różanieckiej. O godz. 12.00 odbyła się uroczysta Msza św., podczas której rolnicy podziękowali Bogu za zebrane plony oraz modlili się w intencji rolników.
Po przekazaniu chleba gospodarzowi gminy przez starostów dożynek burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż powitał zgromadzonych rolników i zaproszonych gości. Znaleźli się wśród nich między innymi wojewoda lubelski, który podkreślał rolę rolniczego trudu. – Dożynki to ten moment możliwości świętowania, podziękowania za to wszystko co w tym roku wydarzyło się w rolnictwie tutaj w gminie Tarnogród. Organizacja dożynek, ich przebieg i wygląd świadczą o tym, że dziękujemy Panu Bogu za to, że ominęły nas niepogody, jak to bywało w innych częściach województwa lubelskiego. Dziękujemy za wystarczającą ilość deszczu i za pracę, trud rolników, bo to państwem, państwa rękami posłużył się dobry Bóg i doprowadził do tego, że te plony można było zebrać – mówił Przemysław Czarnek. – Dziękujemy nie tylko za plony, ale też za waszą codzienność, która jest zamiłowaniem do tradycji, do kultury polskiej. Państwo tym wszystkim rozbudowujecie polskość, umacniając tradycję narodową. Za to wszystko składamy serdeczne podziękowania, zapewniając o jednym, że trwają ciągle prace nad tym, aby państwa sytuacja uległa poprawie. Nie jest to łatwe, bo wszyscy wiemy, z jakimi problemami borykamy się w rolnictwie – kontynuował wojewoda, jednocześnie apelując i uczulając rolników, aby byli ostrożni w chowie świń ze względu na pojawienie się w województwie lubelskim afrykańskiego pomoru świń.
Następnie głos zabrał gospodarz gminy. – Każdego dnia w modlitwie prosimy: "chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj", a tylko raz w roku uroczyście dziękujemy za wszystkie dary w tym symbolicznym chlebie. Dziękujemy twórcom tych dóbr za trud i pracę, które pozwalają żyć i rodzinom naszej społeczności, i całemu narodowi. Jest to wysiłek szczególny, uzależniony od wielu innych czynników mających wielki wpływ na efekty tej pracy, takich jak pogoda, złe ceny, zła polityka rolna czy społeczna – mówił Eugeniusz Stróż. – W dniu waszego święta dziękuje rolnikom za całoroczny trud włożony w uprawę, zbiór, w budowę i przekształcanie waszych gospodarstw w celu osiągnięcia wyższego poziomu – dodał. Do zebranych mieszkańców gminy słowo kierowali też posłowie. List z okazji dożynek przesłała poseł Agata Borowiec. – Z wielkim szacunkiem pochylam głowę przed tymi, którzy tę ziemię uprawiają. Rzadko zdarza się taki rok, kiedy pogoda w pełni odpowiadałaby rolnikom. Często przyroda nie oszczędza rolnikom przeciwności i pokazuje, jak bardzo człowiek jest zależny od wszechmocnych sił natury. To, że nasz region tak pięknie się rozwija, jest zasługą wszystkich mieszkańców tej ziemi, którzy są wierni tradycji, są wierni patriotyzmowi, wierni ojczyźnie. Pragnę zapewnić, jako mieszkanka tej ziemi i poseł na sejm RP, jestem i zawsze będę z wami rolnikami – napisała do rolników poseł Agata Borowiec.
Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Nastąpiło rozstrzygnięcie XIX edycji "Konkursu na najbardziej zadbaną posesję w mieście i gminie Tarnogród". Zgromadzeni goście obejrzeli i wysłuchali program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Woli Różanieckiej, a potem rozbrzmiały przyśpiewki grup wieńcowych.
Kolejnym ważnym punktem niedzielnego programu był VII Turniej Sołectw i Dzielnic Gminy Tarnogród. Dożynki w Woli Różanieckiej zakończyły się zabawą ludową.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama