reklama
reklama

Uroczystości w Łukowej (foto, video)

Opublikowano:
Autor:

Uroczystości w Łukowej (foto, video) - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Zabytkowe barokowe ornaty, naczynia liturgiczne, księgi archiwalne pochodzące z miejscowej parafii, jak również stare modlitewniki i obrazy mieszkańców gminy Łukowa, można podziwiać w łukowskim GOK-u. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 3 maja. Najpierw w kościele parafialnym w Chmielku w asyście orkiestry, pocztów sztandarowych, strażaków, władz gminy, odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury miało miejsce podsumowanie konkursów związanych z 1050-leciem Chrztu Polski oraz wernisaż wystawy.

Na początku uroczystości utytułowany łukowski chór "Harmonia" pod kierownictwem Sławomira Kuczka odśpiewał hymn "Gaude Mater Polonia" i pieśń "Zdrowa bądź Maryja". Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chmielku zaprezentowali patriotyczny montaż słowno-muzyczny o pierwszej polskiej konstytucji. Program zakończyły dwa tańce ludowe, które zaprezentowały dzieci z koła tanecznego działającego przy GOK-u.

Podczas uroczystości miało miejsce podsumowanie kilku konkursów związanych z obchodami rocznicy Chrztu Polski. 7 kwietnia 2016 roku w szkołach podstawowych z terenu gminy odbyły się eliminacje Konkursu Wiedzy "1050. Rocznica Chrztu Polski". - Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych z Łukowej, Chmielka, Babic i obejmował wiedzę pozaszkolną. Dzieci z rodzicami uczyły się często nieznanych im faktów z życia Mieszka i Dobrawy, a także z początków Państwa polskiego - mówiła  dyrektor GOK w Łukowej Wiesława Kubów. Natomiast 14 kwietnia, w rocznicę Chrztu Mieszka, 12 gimnazjalistów z Łukowej wzięło udział w eliminacjach gminnych Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy "1050 Lat Chrześcijaństwa w Polsce". Wójt gminy Stanisław Kozyra oraz proboszcz ks. Waldemar Kostrubiec wręczyli laureatom konkursu pamiątkowe nagrody i dyplomy.

Byli to:

I miejsce - Marlena Mizerska kl. V SP w Babicach, op. p. Jadwiga Kowalik, Janusz Minkiewicz kl. VI SP w Łukowej op. p. Renata Rój

II MIEJSCE – Amelia Goch kl. IV SP w Babicach, op. p. Jadwiga Kowalik, Igor Majewski kl. VI SP w Łukowej op. p. Renata Rój, Kacper Buczek kl. VI SP w Chmielku op. p. Beata Słoma.

III MIEJSCE – Tomasz Dyrka kl. V SP w Łukowej op. p. Renata Rój, Kamil Wróbel kl. VI SP w Chmielku.

Komisja wyróżniła:

Magdalenę Marczak SP w Łukowej op. Renata Rój

Agnieszkę Rorata SP w Chmielku op. p. Beata Słoma

Kingę Bednarz SP w Babicach, op. p. Jadwiga Kowalik

Szymona Niedzielskiego SP w Chmielku op. p. Beata Słoma.

Natomiast w eliminacjach gminnych Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy najlepiej test wiedzy napisały: Martyna Kryń i Aleksandra Kłębek z klasy III zdobywając I miejsce i kwalifikując się do udziału w konkursie międzywojewódzkim.

GOK przyznał nagrody i pozostałe miejsca:II miejsca: Milena Paluch i Anna KomanIII miejsca: Aleksandra Barć i Paweł Komanwyróżnienie otrzymała Paulina Bryła.


Kolejną częścią uroczystości było otwarcie wystawy eksponatów sakralnych udostępnionych przez proboszcza parafii Łukowa. Obok barokowych szat liturgicznych na wystawie znalazły się księgi archiwalne, naczynia liturgiczne, a także modlitewniki i obrazy przekazane przez mieszkańców. Wystawę przygotował GOK w Łukowej, natomiast szklane gabloty powstały dzięki uprzejmości Firmy
Convex Glass z Chmielka i jej Prezesa Pawła Bosaka. Pomocą i fachową wiedzą przy zorganizowaniu ekspozycji służyła także Katarzyna Warmińska-Mazurek z Muzeum Kresów w Lubaczowie.

 


reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama