Florian Oszust Orliński mieszkał wraz z rodziną we Frampolu. Urodzony w 1920 r. ukończył tam szkołę powszechną, w której poznał Gołdę Dymbort. Przed wojną w 1939 r. Florian wyjechał na Śląsk, gdzie w ramach Hufców Junackich budował umocnienia wojskowe na granicy polsko - niemieckiej. Po wybuchu wojny, wraz z cofającymi się formacjami wojskowymi, znalazł się najpierw za Bugiem, potem wrócił do domu. Zakochał się w Żydówce - Gołdzie Dymbort. W czasie wojny, w okresie prześladowania Żydów, Florian ukrył narzeczoną na strychu sklepu, w którym pracował. Reżyserką filmu jest dziennikarka lubelskiego oddziału TVP, Małgorzata Orłowska.
- Rzadkie w tamtym czasie były takie związki, szczególnie w środowisku, w jakim żyli i dorastali Gołda i Florian. Związek zakończył się tragiczną śmiercią dwojga młodych ludzi - wiernych sobie aż po grób - mówi Andrzej Burlewicz, znany regionalista z Frampola.
Część scen nagrywano w Muzeum Wsi Lubelskiej, a - co ciekawe - jedno z tych miejsc jest ściśle związane z Frampolem. To sklep Teofila Oleszka, który mieścił się na rogu ul. 3-go Maja i Rynku.
- Pisała o tym sklepie Maria Dąbrowska w swym opowiadaniu "Podróż do Frampola", a miało, to miejsce w roku 1925. W przyszłym roku będzie 100 lat od tej wizyty. Drugim obiektem w skansenie odtworzonym, a mającym związek z Frampolem, jest poczta - wyjaśnia frampolski regionalista.
Film w sobotę 11:15 w TVP3 Lublin.
reklama
Komentarze (0)