Konkurs matematyczny
Myślicie, że dwa dodać dwa zawsze równa się cztery? To jesteście w błędzie... Może się także równać zero. Udowadniał to dr hab. Witold Mozgawa, dyrektor Instytutu Matematyki i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Zamościu, podczas rozstrzygnięcia Konkursu Matematycznego organizowanego przez zamojską uczelnię wspólnie z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli o. Zamość. Finał konkursu odbył się 15 marca, przystąpiło do niego 73 uczniów, którzy okazali się najlepsi spośród 519 uczestników pierwszego etapu. Finalistów swoją obecnością zaszczycił także rektor uczelni prof. dr hab. Waldemar Martyn, który pogratulował im świetnych wyników, życzył powodzenia w dalszej nauce i wyraził nadzieję, że przynajmniej część z nich w przyszłości ponownie zawita w murach uczelni już jako studenci matematyki lub nowo otwartego kierunku: finanse i rachunkowość.
Kiedy ogłoszono, kto zostaje zwycięzcą konkursu, siedzący na końcu auli Benedykt Król aż krzyknął z radości. To właśnie uczeń LO im. ONZ w Biłgoraju najlepiej rozwiązał test finałowy i w nagrodę otrzymał smartfon Huawei Honor. – W sumie jestem zdziwiony, że udało mi się zająć pierwsze miejsce, bo konkurs był trudny. Jak go napisałem, to wcale nie byłem nastawiony jakoś optymistycznie. Jednak, jak widać, poziom nauczania w mojej szkole jest wysoki i naprawdę wiele osób świetnie sobie radzi z matematyką.
Zdobywca drugiego miejsca Michał Węgrzyn otrzymał w nagrodę wieżę Sony, a Dominik Leńczuk, który zajłą trzecie miejsce wygrał dysk przenośny Toshiba. Osoby, które zajęły miejsca 4–10, mogą czuć satysfakcję nie tylko ze swoich wysokich lokat, ale także z otrzymanych nagród książkowych. Czy sukces nastraja pozytywnie przed maturą? – Zdecydowanie tak! – odpowiada Benedykt Król i zachęca wszystkich do zgłębiania tajników matematyki.
Laureaci Konkursu Matematycznego 2016:
1. Benedykt Król (LO im. ONZ w Biłgoraju)
2. Michał Węgrzyn (I LO w Zamościu)
3. Dominik Leńczuk (I LO w Zamościu)
4. Paweł Tyszko (ZSBiO w Biłgoraju)
5. Paweł Flis (I LO w Zamościu)
6. Paweł Jabłoński (ZS nr 3 w Hrubieszowie)
7. Wojciech Socha (LO im. ONZ w Biłgoraju)
8. Magdalena Ciężka (ZS nr 3 w Hrubieszowie)
9. Karolina Szałata (I Społeczne LO w Zamościu)
10. Piotr Samborski (I Społeczne LO w Zamościu)
VII Zamojskie Dyktando
63% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki... Na pewno nie tyczy się to uczniów, którzy 16 marca gościli w PWSZ w Zamościu. Tego dnia do uczelni przybyli finaliści VII Zamojskiego Dyktanda, a także laureaci konkursu Fantastic@ 2016.
Zamojskie Dyktando to najstarszy konkurs organizowany przez zamojską PWSZ wspólnie z II LO w Zamościu. W pierwszym etapie wzięło udział 407 uczniów, spośród których 70 osób spotkało się w wielkim finale. Laureatów uhonorowali kanclerz uczelni Jerzy Korniluk oraz dyrektor II LO w Zamościu Beata Chmura.
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Zespół Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju zdominował VII Zamojskie Dyktando. Wśród 10 laureatów aż 8 reprezentowało biłgorajską szkołę, w tym zwycięzca konkursu Michał Jezierski. Uczeń LO im. ONZ choć uczęszcza do klasy biologiczno-chemicznej, to, jak sam przyznaje, z ortografią dobrze sobie radził już od podstawówki. Czytam dosyć dużo, różnych autorów, ale najczęściej książki historyczne i reportaże – mówi zwycięzca Zamojskiego Dyktanda. – Jestem na bieżąco z literaturą faktu, jeśli tylko pojawia się jakaś książka, to staram się albo ją kupić, albo wypożyczyć w bibliotece. Mistrz ortografii odniósł się także do znakomitego wyniku jego szkoły: Jest to największa szkoła w powiecie biłgorajskim, zrzesza grupę uczniów, którzy w gimnazjach się wyróżniali. Dobre wyniki uczniów to zdecydowanie także zasługa kadry nauczycielskiej, która uczy na bardzo wysokim poziomie. Dyrekcja także dba o dobro uczniów, stwarzając im jak najlepsze warunki do zdobywania wiedzy.
Dziesiątka laureatów VII Zamojskiego Dyktanda przedstawia się następująco:
1. Michał Jezierski (LO im. ONZ w Biłgoraju) – nagroda: czytnik e-booków
2. Jagoda Madejczyk (I LO w Zamościu) – nagroda: urządzenie wielofunkcyjne
3. Martyna Mielnik (LO im. ONZ w Biłgoraju) – nagroda: dysk przenośny
4. Agata Wnuk (LO im. ONZ w Biłgoraju)
5. Damian Chołyst (LO im. ONZ w Biłgoraju)
6. Dominika Adamowicz (Powiatowe Gimnazjum w Biłgoraju)
7. Mateusz Zamojski (I LO w Zamościu)
8. Benedykt Król (LO im. ONZ w Biłgoraju)
9. Katarzyna Żółw (LO im. ONZ w Biłgoraju)
10. Karolina Kurys (Powiatowe Gimnazjum w Biłgoraju).
Osoby z miejsc 4–10 otrzymały nagrody książkowe.
Konkurs Fantastic@2016
Najlepszy w konkursie Fantastic@2016 okazał się Jakub Nowicki z II LO w Zamościu. W ubiegłym roku królował "Hobbit", a w tym Wiedźmin. Dlaczego tak się stało, tłumaczy pomysłodawczyni konkursu, nauczyciel akademicki na kierunku filologia angielska Małgorzata Samulak-Piłat: Do wyboru tegorocznej lektury konkursowej skłonił mnie sukces gry "Wiedźmin: Dziki Gon". Chciałam przypomnieć, że wszystko zaczęło się od książki. Pierwsza część przygód Wiedźmina jest bardzo znana, więc żeby troszkę utrudnić, zdecydowałam się na drugą część – "Ostatnie życzenie". Na konkursie widziałam ludzi ubranych tak, jak powinno się przyjść na tego typu konkurs, czyli np. z naszyjnikiem wiedźmina. Świadczy to o tym, że ludzie naprawdę kochają fantasy, kochają Sapkowskiego i czerpią z tego radość.
– Zawsze interesowałem się fantastyką, dlatego, jak tylko zobaczyłem ogłoszenie o konkursie Fantastic@, to wiedziałem, że muszę się zgłosić – mówi laureat Jakub Nowicki. – W ubiegłym roku też brałem udziałem, ale wtedy bez powodzenia. Chyba jednak bardziej odpowiada mi styl Sapkowskiego niż Tolkiena. W prozie polskiego autora najbardziej zachwyca mnie wykreowany przez niego świat, w którym nie ma jasnego podziału na czarne i białe, na dobro i zło, ale, można powiedzieć, że są odcienie szarości, jeden bohater może być dobry, a za chwilę może być zły. Niektóre osoby są niechętnie nastawione do fantasy, takie konkursy jak Fantastic@ popularyzują ten naprawdę wartościowy gatunek literatury.
Uczeń II LO w Zamościu za zajęcie pierwszego miejsca otrzymał czytnik e-booków. Konkursowe podium uzupełnili uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim. Drugie miejsce zajął Robert Podoba, który w nagrodę otrzymał dysk przenośny. Na trzecim miejscu znalazła się Anna Kostrubiec, wygrywając pendrive "robot", antyzegar PWSZ i gadżety uczelniane.
Komentarze (0)