Pomysł gazyfikacji na terenie gminy Obsza był omawiany na popołudniowym czwartkowym zebraniu dla mieszkańców w Gminnym Ośrodku Kultury w Obszy. Tematem spotkania była przede wszystkim dyskusja na temat dokumentu przygotowanego przez Polską Spółkę Gazowniczą w Lublinie, dotyczącą koncepcji budowy gazowniczej na terenie tej gminy. Powodem utworzenia sieci gazowniczej na terenie gminy Obsza jest przede wszystkim fakt, iż w tym „zagłębiu tytoniowym” są dwa sezony grzewcze. Zarówno w zimie, jak i w lecie plantatorzy suszą surowiec w specjalnych suszarniach, używając do tego drewna lub węgla. Dostęp do sieci gazowniczej jest również przesłanką do rygorystycznych przepisów, dotyczących ochrony środowiska. Przedstawiciel Polskiej Spółki Gazowniczej poinformował przybyłych na spotkanie mieszkańców, że gaz będzie dostarczany ze stacji bazowej, która będzie usytuowana w gminie Łukowa, jak również będzie zaopatrywać też odbiorców z gminy Obsza. Gaz będzie można używać w kuchni, do ogrzewania, a przede wszystkim do suszarni tytoniowych.
-Na spotkaniu było bardzo duże zainteresowanie, gdyż dosłownie sala pękała w szwach. Do końca marca Polska Spółka Gazownicza w Lublinie zechce zebrać od naszych mieszkańców wnioski, kto byłby chętny przyłączyć się do sieci gazowniczej. We wniosku trzeba będzie podać wszystkie swoje dane, zadeklarować się czy byłoby to ogrzewanie domu, kuchenka gazowa czy w przypadku „zagłębia tytoniowego” suszarnie tytoniowe – mówi Grzegorz Wróbel, sekretarz Urzędu Gminy w Obszy.Koszt podłączenia do sieci wyniesie ponad 2 300 złotych, do tego dodatkowo będzie koszt instalacji wewnętrznej. Czas realizacji tej inwestycji zajmie ok. 30 miesięcy.
- Jest dużo precyzyjnych kwestii do rozwiązania. 10 metrów sześciennych gazu na dobę to jest taryfa tańsza. Będzie w związku z tym dwa rodzaje wniosków, jedne to takie żeby przyłączyć samo gospodarstwo/dom: ogrzewanie + kuchenka, a druga opcja dotyczy celów przemysłowych, tzn. gospodarstwa + suszarnie kontenerowe. Ten drugi wniosek będzie bardziej rozszerzony i trudniejszy, gdyż trzeba będzie przeliczyć wszystkie parametry i określić się co do zużycia gazu – dodaje Grzegorz Wróbel.Dla wszystkich chętnych, którzy zechcieliby skorzystać z tej możliwości, na stronie spółki lub w urzędzie gminy są dostępne odpowiednie formularze. Następnie będzie można je składać do połowy marca np. przy opłacaniu podatków przez sołtysów lub w Urzędzie Gminy Obsza. Jest to ważne i strategiczne przedsięwzięcie, ponieważ w całym województwie lubelskim nie będzie w najbliższej przyszłości żadnej gazyfikacji. Do przedsięwzięcia obecnie przystępują jedynie gmina Obsza oraz Łukowa. Wobec ciągłej walki ze smogiem, podłączenie do sieci gazowej jest jedynym źródłem, które spełnia te wymogi.
J.P.
Komentarze (0)