Spalanie odpadów jest procederem spotykanym na terenie całego powiatu i nie tylko. Tym razem temat został poruszony w gminie Biszcza. Mówiła o nim przewodnicząca Rady Gminy Genowefa Górna. Wystąpiła w imieniu mieszkańców, którzy skarżą się, że sąsiedzi, paląc śmieci, zanieczyszczają powietrze. Padła propozycja, aby gmina wysłała w teren kontrolę, która sprawdzając domostwa, powstrzymałaby haniebne praktyki. Wydobywający się z kominów dym najbardziej dokucza starszym mieszkańcom gminy.
Wójt gminy przyznał, że faktycznie takie sygnały wciąż docierają do miejscowego urzędu. Zbigniew Pyczko także poparł inicjatywę powołania takiej komisji, która kontrolowałaby domostwa. Jednak na razie konkrety nie zostały podane.
Z powodu zatrutego powietrza co roku umiera ponad dwanaście razy więcej ludzi niż w wyniku wypadków drogowych. Niemożliwe? A jednak, statystyki są bezlitosne. Trujemy się nawzajem niemal na każdym kroku. Mało tego. Polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w całej Europie. W tym rankingu przoduje Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice. W samym Krakowie w ciągu roku zarejestrowano aż 151 dni, w których dopuszczalna norma została przekroczona. Ale co tak naprawdę nas truje? W skali krajowej najbardziej zdradliwe i niebezpieczne okazały się zanieczyszczenia wywołane przez instalacje grzewcze i w domach jednorodzinnych, i w starych kamienicach, gdzie nie ma centralnego ogrzewania, są natomiast jeszcze stare piece kaflowe. To właśnie te zanieczyszczenia są głównym zabójcą i odpowiadają za 90% przekroczeń norm.
Faktem jest jednak, że palenie w piecu odpadami nienadającymi się do tego może mieć poważny wpływ na nasze zdrowie. Pamiętajmy, palenie w piecu śmieci jest nielegalne i szkodzi zdrowiu nie tylko twoich dzieci czy domowników w ogóle, ale nawet sąsiada. Toksyczne opary potrafią przebyć drogę 70 metrów w linii poziomej(!) i zatruwać układ oddechowy człowieka oraz docierać do nawet 7 metrów w górę!
Zanieczyszczenia powietrza (takie jak np. pyły i metale ciężkie) wywołują liczne schorzenia układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego, a także powodują raka. Niestety, często to one są odpowiedzialne za choroby płuc i oskrzeli u dzieci. Bardzo wrażliwe na toksyczne wyziewy są nie tylko dzieci, ale także osoby starsze.
Komentarze (0)