Zastosowanie natrysku z pianki poliuretanowej pozwala nie tylko na oszczędność czasu, ale również przy zachowaniu odpowiednich procedur, niweluje powstawanie mostków cieplnych.
Natryskowa pianka poliuretanowa to sztuczne tworzywo. Sama pianka składa się z komórek polimeru poliuretanowego, który otacza pęcherzyki gazu spieniającego, czyli poroforu.
Natomiast pianka elastyczna ma budowę otwarto komórkową, co oznacza że pęcherzyki polimeru przenikają się wzajemnie i tworzą gąbczastą strukturę, która wypełniona jest powietrzem. Polimer wpływa na właściwości mechaniczne kompozytu, zaś gaz ma wpływ na izolacyjność cieplną.
Pianki natryskowe to systemy dwukomponentowe, co oznacza że powstają w wyniku połączenia dwóch ciekłych składników, czyli mieszaniny polioli, środków pomocniczych i izocyjanianu.
Tuż przed przeprowadzeniem natrysku składniki pianek mieszane są mechanicznie z zachowaniem właściwej proporcji objętościowej. W przypadku pianek elastycznych dodaje się więcej składników dwufunkcyjnych, natomiast do produkcji pianek sztywnych dodaje się więcej składników trójfunkcyjnych.
Zastosowanie pianek poliuretanowych
Pianki sztywne stosowane są do wykonywania izolacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Natomiast pianki, które nanosi się od wewnętrznej strony, m.in. na stropy, ściany, czy podłogi, nie wymagają posiadania powłoki, która będzie chronić je przed wpływem czynników atmosferycznych.
Inaczej wygląda kwestia pianki użytej na zewnątrz budynku. Warstwy pianki powinny zostać zabezpieczone lakierami, które zagwarantują długotrwały, niezmienny efekt.
Pamiętać bowiem należy, że pianki nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych, a zwłaszcza na promienie słoneczne. Źle zabezpieczona pianka ulega degradacji, traci właściwości termoizolacyjne, osłabiona zostaje wytrzymałość mechaniczna.
Do ochrony stosuje się zazwyczaj farby akrylowe, bitumiczne lub z posypką z piaskiem, jak również farby poliuretanowe i silikonowe. Jeśli pianka zostanie dobrze zabezpieczona może również stanowić warstwę ochronną dachu.
Pianki elastyczne mogą być stosowane tylko wewnątrz budynku. Nie można na nich wieszać ciężkich przedmiotów, narażać na kontakt z wodą i promieniami słonecznymi.
Pianki poliuretanowe mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, zwłaszcza pianki sztywne. Dlatego ten typ pianek znajduje zastosowanie w konstrukcjach, które poddane są dużym obciążeniom. Elastyczne pianki przenoszą tylko nieduże naprężenie ściskające i rozciągające.
Warunki natrysku
Natrysk pianki na izolowaną powierzchnię wymaga natychmiastowego użycia wprost na placu budowy. Przy użyciu wysokociśnieniowych agregatów dwie pompy pobierają bezpośrednio dwa rodzaje składników, a następnie przenoszą do reaktora, gdzie zostaną podgrzane do temperatury 30- 50ºC.
Kolejno składniki zostają wtłoczone oddzielnie pod wysokim ciśnieniem do węży i komory natryskowej pistoletu. Kiedy nastąpi zwolnienie spustu pistoletu nastąpi zderzenie dwóch składników pod ciśnieniem 140 barów. Cząsteczki zostaną wprawione w turbulencje, co sprawia że zostają szybko zmieszane. Rozpylona substancja szybko się spienia i twardnieje.
W przypadku sztywnej piany poliuretanowej powstaje warstwa nie grubsza niż 4 cm. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw należy poczekać, aby poprzednia warstwa ochłodziła się.
Natomiast piankę elastyczną nanosi się w jednej warstwie, która wynosi ok. 18 cm.
Pianki nie można natryskiwać kiedy moc wiatru przekracza 30 km/h. Przy 15 km/h stosuje się ekrany ochronne.
Powierzchnie, na których ma znaleźć się pianka muszą być czyste, gładkie i suche. Zazwyczaj stosuje się również podkłady. Wpływają one na lepszą przyczepność oraz zapobiegają pojawieniu się korozji na powierzchniach metalowych.
Pianki poliuretanowe, ze względu na swoją budowę i właściwości termoizolacyjne stosowane są w budownictwie pasywnym, projektach domów energooszczędnych i niskoenergetycznych.
Pianka poliuretanowa do termoizolacji domów
Opublikowano:
Autor:
reklama
Przeczytaj również:
Wiadomości Biłgorajskie
reklama
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)