[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="547066,547064,547063,547062,547102,547104,547105"] 19 czerwca około godziny 13.30 przy ulicy Targowej w Tarnogrodzie robotnicy kończący prace polegające na przekładaniu wodociągu odnaleźli ludzkie szczątki. Postępując bardzo rozsądnie i odpowiedzialnie, nie zakopali ich z powrotem, tylko bardzo szybko zawiadomili odpowiednie służby.
– Podczas końcowych prac wykonywania przekopu robotnicy natrafili na ludzkie szczątki. Natychmiast została zawiadomiona policja – mówi Paweł Dec, burmistrz miasta Tarnogród.Prawdopodobnie sprawę przejmie prokurator z IPN, ponieważ zachodzi duże prawdopodobieństwo, że są to szczątki z okresu II wojny światowej. Obecnie nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Dopiero na podstawie szczątków oraz znalezionych przy nich przedmiotów prokuratura stwierdzi, jak dalej potoczy się cała sprawa.
- W dalszym ciągu trwają czynności na miejscu zdarzenia z udziałem prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju oraz funkcjonariuszy biłgorajskiej oraz tarnogrodzkiej policji - opowiada Tomasz Legieć, zastępca burmistrza miasta Tarnogród.Z naszych informacji wynika, że w piątek do godziny 18.00 na miejscu, tj. targowisku w Tarnogrodzie, dokonano odkrycia szczątek kilkunastu osób. Sprawa ta zainteresowała czytelników NOWej Gazety Biłgorajskiej, którzy snują swoje przypuszczenia:
- Jako poszukiwacz i pasjonat historii mogę tylko przypuszczać że jest to grób zbiorowy albo ludności żydowskiej albo romskiej.W latach okupacji Tarnogrodu w obecnej "starej plebani" znajdował się niemiecki posterunek Gestapo z którego po nocach po zakończonych przesłuchaniach, wynoszono ciała więźniów i zakopywano w pobliskim ogrodzie, może to ma jakiś związek z tą mogiłą - pisze do nas mieszkaniec gminy Tarnogród.Podobnie pisze do nas kolejny czytelnik:
- Odnalezione szczątki ludzkie, to na pewno są zabici przez Niemców Romowie, którzy zostali pochowani na obecnym targowisku. Taką relację otrzymałem od nieżyjącego już mojego taty - twierdzi czytelnik.Pewne jest to, że na dokładne oględziny i opinię musimy jeszcze jakiś czas poczekać.
Wojenna historia Tarnogrodu
15 września 1939 roku doszło w osadzie do potyczki żołnierzy polskich z oddziału gen. Szylinga i gen. Boruty Spiechowicza z Niemcami. Zabito pewną ilość Niemców (brak dokładnych danych), ale zginął także jeden z żołnierzy polskich, a 2 dalszych zostało rannych. Nazajutrz Niemcy zajęli i spalili część osady oraz zabili kilku Żydów (W. Depczyński 1970, s. 69). W okresie okupacji hitlerowskiej utworzono w osadzie szkołę ukraińską, w której uczył 1 nauczyciel (J. Doroszewski 1984, s. 157). 1 listopada 1942 roku Niemcy zamordowali tu około 1800 Żydów, a pozostałych popędzono do Biłgoraja. Likwidacja Żydów ciągnęła się do końca roku i objęła ogółem około 2500 mieszkańców, w tym pewną ilość Polaków. 30 czerwca 1943 roku wysiedlono ludność polską z osady w ilości około 1000 mieszkańców (W. Depczyński 1970, s. 67-69; L. Siemion 1971, s. 259-260).Źródło: www.tarnogrod.pl
Red.
Komentarze (0)