Święty Jan Paweł II – Patron naszej szkoły, Wielki Polak, Wielki Człowiek, Wielki Papież kochał przede wszystkim Boga i ludzi. Zachwycał się światem i potrafił pięknie o tym mówić i pisać. Jego życie pełne było wyzwań, których się nie obawiał i zawsze je podejmował. Wymagał od siebie więcej niż inni od niego oczekiwali. Jego zainteresowania i pasje skupiały się na tym, co wiązało się z wysiłkiem i trudem. Zawsze był pełen radości i dostrzegał to, co wartościowe i godne upamiętnienia. Był również świetnym sportowcem, pełnym pasji i zaangażowania.
Chcąc podkreślić i upamiętnić te zainteresowania naszego Patrona, 18 maja, w 96. rocznicę jego urodzin KLO po raz drugi zorganizowało "Majówkę ze św. Janem Pawłem II", która obejmowała zmagania recytatorów i sportowców- uczniów kilku gimnazjów z powiatu biłgorajskiego. Wydarzenie rozpoczęło się od powitania uczestników przez dyrektora szkoły, ks. Witolda Batyckiego: "Bardzo serdecznie witam młodzież wraz z opiekunami. Życzę wszystkim powodzenia w zmaganiach konkursowych. Niech wygrywają najlepsi, ale już teraz gratuluję wszystkim, którzy podjęli trud przygotowania do rywalizacji, zarówno sportowej, jak i recytatorskiej. Życzę wam również, abyście tych talentów, które w sobie rozwijacie nie zmarnowali, lecz by one w waszym życiu owocowały, tak jak owocowały w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II". Następnie wszyscy uczestnicy oraz społeczność KLO wspólnie odmówili litanię do św. Jana Pawła II oraz odśpiewali "Barkę".
W "Majówce" w konkurencjach sportowych zaprezentowali się gimnazjaliści z Dereźni, Dąbrowicy i Tereszpola-Kukiełki oraz reprezentacja KLO. Natomiast w konkursie recytatorskim inspirowanym poezją Świętego Jana Pawła II, wzięło udział trzynastu młodych recytatorów.
"Organizując "Majówkę", chcemy uczcić kolejną rocznicę urodzin naszego Papieża Polaka, aby przez zabawę, przez wzajemną rywalizację inspirowaną zainteresowaniami i twórczością św. Jana Pawła II, oddać mu hołd, szczególnie, że jest on również wyjątkowym Patronem naszej szkoły. Poprzez wspólne przebywanie, integrację uczniów i opiekunów z różnych społeczności szkolnych dzielimy się swoimi doświadczeniami, pasjami i talentami. Myślę, że jest to również doskonały sposób na to, aby poznawać osobę św. Jana Pawła II z różnych stron, gdyż jak wiemy był on człowiekiem wielu talentów i pasji, kochał teatr i sport. Już jako gimnazjalista wygrywał konkursy recytatorskie, później występował w profesjonalnym teatrze, ale miał też sportowe pasje. Chcemy poprzez to spotkanie dziękować Panu Bogu za dar osoby św. Jana Pawła II dla naszego narodu" – podkreślał katecheta katolickiego liceum, ks. Adam Malinowski.
Wrażeniami z udziału w "Majówce" podzielił się z nami opiekun grupy z gimnazjum w Tereszpolu-Kukiełkach, Jerzy Strzałka: "Według mnie jest to bardzo dobra i wartościowa inicjatywa, chcieliśmy uczcić św. Jana Pawła II na sportowo. Zmagania są fajne i interesujące dla młodych ludzi. Warto zatem popierać takie inicjatywy i brać w nich udział".
W ramach "Majówki" został również zorganizowany konkurs recytatorski inspirowany twórczością Świętego Jana Pawła II, któremu przyświecały słowa Papieża Polaka: "Oto każda chwila się otwiera całym czasem, staje jakby cała ponad sobą, znajdujesz w niej ziarno wieczności". Występy uczestników oceniało jury w składzie – Małgorzata Tyburska- dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Biłgoraju , Ewa Byra oraz uczennice KLO - członkinie szkolnego koła teatralnego- Kamila Omiotek, Magda Czapla, Magda Sprysak i Patrycja Sprysak. Jak podkreśla Ewa Byra, nauczycielka języka polskiego w katolickim liceum, konkurs miał na celu popularyzację słów i myśli zawartych w wierszach i poematach świętego Jana Pawła II: "Pragniemy, aby uczestnicy konkursów wypowiedzieli i wyrazili piękno Boga, świata oraz człowieka, które dostrzegał i opisał w swojej poezji". Ponadto konkurs miał na celu budzenie wrażliwości na piękno poetyckiego słowa, motywowanie uczniów do rozwijania talentów, zachęcanie młodzieży do poznania i głębokiego zastanowienia się nad postrzeganiem świata zawartym w poezji Jana Pawła II, budzenie franciszkańskiej radości życia i dostrzeganie piękna świata, a także rozwijanie umiejętności i kompetencji językowych. I miejsce w konkursie recytatorskim zajęła Agnieszka Rębacz z gimnazjum w Dereźni, która podkreśla, że recytacja jest jej wielką pasją: "Bardzo kocham recytować, wczuwać się w teksty poetyckie, szczególnie w słowa św. Jana Pawła II, które są dla mnie wyjątkowe i szczególnie trafiają do mojego serca. Lubię wracać na konkursy do "Katolika", ponieważ tutaj jest taka atmosfera, że nie mam tremy i czuję, że mogę wyrazić i zaprezentować to , co umiem, co jest efektem mojej pracy i przygotowań".
Na zakończenie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia, a "Majówkę" zakończył dyrektor szkoły, ks. Witold Batycki, mówiąc: "Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom i opiekunom za trud włożony w przygotowanie uczniów, zarówno do zmagań recytatorskich, jak i sportowych. Ale to wszystko, co dobre i piękne zawsze wykuwa się w ogniu, gdyż tak jak złoto sprawdza się w tyglu, tak charakter powinno rozwijać się pokonując różne przeszkody i trudności. Życzę wam, abyście wzrastali coraz mocniejsi wiarą, siłą wewnętrzną i potężnym duchem, ale i zdrowiem oraz siłą fizyczną".
Wyniki zmagań sportowych:
I miejsce – Gimnazjum w Dereźni
II miejsce – Gimnazjum w Tereszpolu-Kukiełkach
III miejsce – Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Biłgoraju
IV miejsce – Gimnazjum w Dąbrowicy
Wyniki konkursu recytatorskiego:
I miejsce – Agnieszka Rębacz, Zespół SP i Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni;
II miejsce – Diana Sobań, Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie;
III miejsce – Zuzanna Kuszka, Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej
Wyróżnienia – Karolina Kaczor z Gimnazjum w Dąbrowicy i Mateusz Olesiuk z Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie.
Joanna Ferens
Komentarze (0)