ODR nie jest już jednostką podległą marszałkowi, ale bezpośrednio ministrowi rolnictwa. Według obecnie obowiązujących regulacji minister rolnictwa i rozwoju wsi nadaje w drodze zarządzenia statuty poszczególnym ODR-om, powołuje dyrektorów, według jednolitych kryteriów odnośnie osób pełniących to stanowisko, a także powołuje członków Rad Społecznych Doradztwa Rolniczego, które działają przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego.
Zmianie ulegnie skład rad, ponieważ zwiększa się liczba ich członków z 11 do 12. Dodatkowo w skład każdej rady wejdzie przedstawiciel ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Zgodnie z ustawą powołanie nowych rad musi nastąpić w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie jej przepisów. Zmianie uległ także status prawny tych jednostek. Z samorządowych wojewódzkich osób prawnych stały się one państwowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną.
Nie zmieniają się przepisy, w myśl których ODR–y w swojej działalności powinny współpracować z jednostkami samorządu terytorialnego oraz uwzględniać kierunki rozwoju wyznaczone w regionalnych i lokalnych programach rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, ustalonych przez właściwe organy samorządu terytorialnego. Jednostki samorządu terytorialnego mogą także udzielać ODR-om dotacji podmiotowych na wykonywanie zadań z zakresu doradztwa rolniczego.
System doradztwa rolniczego w Polsce składa się obecnie z 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (ODR) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR). Centrum funkcjonuje jako państwowa osoba prawna i podlega bezpośrednio ministrowi rolnictwa.
Zmiany na "górze" nie objęły Zespołu Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju.
Komentarze (0)