Nadchodzące Święta Wielkanocne ponownie obchodzone będą w ścisłym reżimie sanitarnym. Wciąż trudna sytuacja związana z pandemią zmusiła wiele osób do pozostania w izolacji. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby starsze, samotne i chore. Dlatego żołnierze WOT już po raz drugi będą pomagać tym osobom poprzez zobaczenie się i porozmawianie z najbliższymi poprzez połączenia video.
Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od dziś do drugiego dnia Świąt Wielkanocnych, w ramach akcji „Łączymy na święta" będą pomagać osobom, które nie dysponują kompetencjami i wyposażeniem w nawiązaniu i utrzymaniu kontaktu z innymi osobami. Działania podejmowane są zarówno wśród kombatantów, którzy pozostają pod ich opieką, jak również na wniosek zainteresowanych szpitali i domów pomocy społecznej. Pomoc niesiona jest także osobom chorym, samotnym, starszym, które zgłoszą takie zapotrzebowanie osobiście (w trakcie odwiedzin żołnierzy OT w ramach wcześniejszych działań pomocowych) lub dzwoniąc do brygady oraz poszczególnych batalionów.
Po otrzymaniu zgłoszenia terytorialsi jadą pod wskazany adres, gdzie zachowując wszystkie środki ostrożności nakazane przez sanepid, poprzez łącza internetowe połączą osoby z ich bliskimi. Na chwilę obecną do lubelskiej Brygady OT wpłynęło ponad czterdzieści takich wniosków. Z oferty żołnierzy skorzystają, m.in. pacjenci SPSK nr 4 i 1 WSzK w Lublinie, szpitali w Lubartowie, Krasnymstawie, a także podopieczni DPS-ów w Lublinie i Domu Seniora w Woli Członowskiej.
Przypomnijmy, jest to druga tego typu akcja „Łączymy na święta”. Pierwsza została przeprowadzona przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Święta Bożego Narodzenia i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem pośród osób przebywających w placówkach medycznych i DPS.
Żołnierze 2 LBOT przez cały czas trwania pandemii niosą pomoc seniorom, osobom samotnym i chorym. Ponadto realizują inne zadania związane z walką z Covid-19 m.in. pobieranie wymazów (mobilnie i przy szpitalnych punktach wymazowych), monitoring osób przebywających na kwarantannach, pomoc w placówkach medycznych na terenie województwa lubelskiego, pomoc w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych czy Regionalnych Stacjach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Opiekują się również kombatantami z naszego regionu. Codziennie w walkę z koronawirusem w naszym województwie zaangażowanych jest ponad 300 żołnierzy 2LBOT.
kpt. Damian Stanula, Oficer Prasowy 2LBOT
Komentarze (0)