Pożyczki i dotacje udzielane są ze środków programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021 - 2027. Podczas spotkania przedstawione zostały instrumenty wsparcia dla samorządów związane z inwestycjami w OZE.
- Rozmawialiśmy o możliwości pozyskania środków na inwestycje typu OZE z Funduszu Lubelski Województwa Lubelskiego. Jako Bank Ochrony Środowiska wygraliśmy przetarg i na tę chwile jesteśmy jedynym dystrybutorem tych środków. A chodzi o "pierwszy rzut" o kwotę 62,5 mln zł. Są to środki korzystnie oprocentowane o stałym oprocentowaniu 1,9%, a jeśli jest to inwestycja w energię ze słońca czy biomasy, to oprocentowanie wynosi od 1,4%. Kredyty udzielane są na okres 12 lat - mówi Wojciech Bodziacki, ekspert programów pomocowych Banku Ochrony Środowiska.
- Środki przeznaczyć można na inwestycję w budynku samorządowe, jak urzędy, szkoły, przychodnie i ośrodki zdrowia. Warto o te środki zabiegać, bo patrząc na obecne ceny energii, inwestycja w OZE jest bardzo opłacalna. Jeden inwestor może skorzystać maksymalnie do 10 mln zł, w dwóch pożyczka na nieokreśloną ilość inwestycji - dodaje Wojciech Bodziacki.
reklama
Komentarze (0)