reklama
reklama

Józefowski kamień

Opublikowano:
Autor:

Józefowski kamień - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

 Józefowski kamień od stuleci wykorzystywany jest przy budowie domów, ogrodzeń, nagrobków czy kominków. Dawniej tworzono również kamienne posadzki do zakładów przemysłowych. Kamienia użyto do budowy dzwonnicy, która powstała w 1860 roku oraz do budowy dziewiętnastowiecznego kościoła w Józefowie, a także kościoła w Tarnogrodzie.

Roztoczański kamień jest wydobywany prawdopodobnie od XVI wieku. Również obecnie pozyskiwane są jego zasoby. Robotnicy kamieniołomów eksploatują skały osadowe – piaskowiec i wapień trzeciorzędowy.

Na terenie Józefowa znajduje się wiele rzeźb z tego surowca. Przy drogach prowadzących do miasta stoją kamienne pomniki przedstawiające herb Józefowa, autorem tych dzieł jest miejscowy twórca Jan Pastuszek. 

W lipcu odbył się kolejny plener malarsko-rzeźbiarski studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczestniczyło w nim szesnastu rzeźbiarzy i malarzy, którzy pracowali pod kierunkiem dr. Wojciecha Mendzelewskiego i prof. Donata Kowalskiego. Powstało wiele pięknych dzieł. Z józefowskiego piaskowca studenci rzeźbiarze wykonali cztery rzeźby, które ozdobią miasto, m.in. sowa znajduje się przy miejscowej szkole, natomiast ryba ozdobi zalew rekreacyjny.

reklama

Dzisiaj kamieniołomy są jedną z licznych atrakcji turystycznych Józefowa. W 2011 roku na wzniesieniu powstała ponad 18-metrowa wieża widokowa z tarasem, z którego można obserwować panoramę miasta. Baszta widokowa jest dostępna dla turystów od poniedziałku do piątku oraz w weekendy. – Uwielbiam przyjeżdżać na Roztocze, są to piękne tereny, można pooddychać świeżym powietrzem. Będąc w Józefowie, zawsze odwiedzam kamieniołomy, razem z synami lubimy szukać skamieniałości mówi pan Adam, turysta z Lublina. 

Piaskowiec to skała osadowa, która charakteryzuje się drobną ziarnistością. Wyróżnia ją niezwykła elastyczność i plastyczność, co powoduje, że ten surowiec jest łatwy w obróbce i kształtowaniu. Daje to szerokie możliwości zastosowania materiału. Jest wykorzystywany w przemyśle ceramicznym, szklarskim, hutniczym, a także jako dekoracja. Wapień to również skała osadowa zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu. Ma on zastosowanie w budownictwie. Jest używany jako materiał budowlany, konstrukcyjny lub izolacyjny.

reklama

 

*Artykuł powstał w ramach praktyk studenckich.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama