Prawie o 2 mln zł "wzbogaciła" się gmina Biszcza w związku z realizacją programu "Rodzina 500+". Właśnie taka kwota wpłynęła na konto gminy. Czy zostanie ona w całości spożytkowana? To, jak wyjaśniała skarbnik gminy Ewa Jednac, okaże się w trakcie roku. Skarbnik tłumaczyła, że jeśli pieniądze nie zostaną wykorzystane, wówczas muszą być zwrócone. Jeśli ich zabraknie, to trzeba będzie się starać o kolejne.
W związku z prowadzeniem wypłaty nowego świadczenia w urzędzie musiała zostać zatrudniona dodatkowa osoba. Na przygotowanie nowego stanowiska pracy dla nowo zatrudnionego pracownika gmina otrzymała prawie 9 tys. zł. Wójt objaśniał, że kwota ta będzie przeznaczona na obsłużenie biura i na wynagrodzenie. – Na tę chwilę do obowiązków nowego pracownika należy wydawanie druków. Obecnie osoba ta sama musi się szkolić, bo jest to nowy program – mówił Zbigniew Pyczko. Jak informował wójt wnioski są już dostępne dla mieszkańców. Można je pobrać na stronie internetowej gminy, w zakładce Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej bądź w urzędzie. Oprócz druków wniosków na stronie mieszkańcy mogą znaleźć wszystkie niezbędne informacje i odpowiedzi na różne pytania. Włodarz zachęcał do odwiedzania strony urzędu i urzędu wojewódzkiego. Zapewniał, że gmina jest już przygotowana na realizację programu.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Biszczy poinformował, że wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można składać od momentu startu programu, czyli od 1 kwietnia 2016 r. Można go będzie złożyć w wersji papierowej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Biszczy z siedzibą w Urzędzie Gminy w Biszczy, pok. nr 13 lub za pośrednictwem Poczty Polskiej, a także w wersji elektronicznej, za pomocą: bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), Portalu Emp@tia (empatia.mrpips.gov.pl) oraz za pośrednictwem ePUAP.
Przypomnijmy także ważne terminy. Pierwszy okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, rozpoczyna się z dniem 1 kwietnia 2016 r. i kończy się dnia 30 września 2017 r. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy od startu programu, czyli od 1 kwietnia br. do 1 lipca br. włącznie, wówczas świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 roku. Jeśli wniosek złożony będzie po 1 lipca 2016 r. to świadczenie wychowawcze zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące. Jeśli wniosek złożony będzie w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r., GOPS będzie miał do trzech miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, na wydanie decyzji i wypłacenie świadczenia wychowawczego. Świadczenie wychowawcze będzie wypłacane przelewem na wskazane konto.
Komentarze (0)