Burmistrz Tarnogrodu na ostatniej sesji Rady Miejskiej informował, że prowadzone są remonty mieszkań komunalnych. – Muszę powiedzieć, że w przeciągu kilkudziesięciu lat takie natężenia i zakresu ilościowego i finansowego te mieszkania nie przeżywały – mówił Eugeniusz Stróż, który dodawał, że kilka mieszkań komunalnych się zwolni, wskutek pewnych zamian. – Chcemy stworzyć względny standard tych mieszkań – zaznaczył. W niektórych z nich nie było na przykład kanalizacji. – Robimy to, nie mówię, że w jakimś wysokim wydaniu, ale minimalnym, aby podstawowe normy zostały zapewnione – podkreślał. Remontem objętych jest obecnie pięć takich mieszkań.
Jak się okazuje, przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów jednoznacznie nakładają na wynajmujących, w tym przypadku gminę, szereg obowiązków związanych z utrzymaniem budynku (w tym instalacji oraz pomieszczeń służących do wspólnego użytku). Do obowiązków wynajmującego należy w szczególności utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia. Ponadto jest on obowiązany do dokonywania napraw budynku oraz przywrócenia poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn (z tym jednak zastrzeżeniem, że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy).
Co więcej, wynajmującego obciążają także pewne naprawy w samym lokalu, np. naprawa i wymiana instalacji wewnątrz mieszkania czy nawet wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych. Najemca ma prawo domagać się od wynajmującego przeprowadzenia koniecznych remontów.
Komentarze (0)