22 marca 2016 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Różańcu obchodzony był Dzień Patrona połączony z Konkursem o Żołnierzach Wyklętych, których Narodowy Dzień Pamięci po raz 5. obchodzimy w tym roku. Jak Witos chcieli oni wolnej i sprawiedliwej Polski, walcząc po wojnie z narzuconą przez Moskwę komunistyczną dyktaturą.
Z okazji Dnia Patrona kółko historyczne przygotowało apel złożony z montażu słowno-muzycznego i prezentacji multimedialnej o Witosie. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego Marian Kucharczuk, opiekun kółka przywitał dyrekcję, grono pedagogiczne, pracowników administracji i licznie zebraną młodzież. Szczególne powitanie skierował do gościa specjalnego – Jarosława Piskorskiego, wicestarosty biłgorajskiego, który przez 20 lat był nauczycielem w tej szkole. Pamiętając o swoich korzeniach, zawsze przyjeżdża na ważne uroczystości do Różańca, jeśli pozwalają na to obowiązki gospodarza powiatu.
Apel był wielkim peanem na cześć Witosa – wybitnego przywódcy ludowego i męża stanu. Najważniejsze autorytety – św. Jan II i kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, najczęściej cytowali go spośród polskich polityków. Obdarzony przez Stwórcę wielkim talentem i osobowością, ciężko pracując, podźwignął się z galicyjskiej biedy i został 3-krotnym premierem. Był samoukiem, który po 4 klasach wiejskiej szkoły kształcił się nadal, aż stał się erudytą. Był dumny, że jest chłopem, chłopów kochał i do Polski prawdziwie ludowej dążył. Chciał chłopów podnieść z kolan i uczynić świadomymi swoich praw i obowiązków obywatelami. Gdy po pracy w Warszawie wracał do Wierzchosławic stawał za pługiem, budował z sąsiadami młyn spółdzielczy czy drogę. Chodził nie w pantoflach, ale w butach z cholewami i nie nosił krawata.
Apel przekonał wszystkich, że Witos to patriota, który realnym działaniem, a nie pustym gadaniem służył Ojczyźnie, choć mówcą był znakomitym. W czasie wojny nie zgodził się na współpracę z Niemcami, za co trafił do więzienia, a jego córkę zesłano do obozu. Po wojnie tak samo postąpił wobec nowych – sowieckich okupantów. Apel udowodnił też, że Witos był demokratą, który bronił Konstytucji w czasie zamachu majowego i stał się więźniem sumienia skazanym przez dyktaturę sanacyjną, która odebrała mu nawet Order Orła Białego przyznany za zwycięstwo nad bolszewikami. Do tej pory nie skasowano wyroku na Witosa – 70 lat po śmierci musi toczyć z Piłsudskim i jego współczesnymi zwolennikami walkę o rząd dusz Polaków.
Apel oparty na dobrym scenariuszu i prezentacji oraz właściwym doborze wierszy i pieśni został życzliwie przyjęty przez publiczność. Emocje jeszcze wzrosły, gdy ogłoszono wyniki jubileuszowego, bo XX Konkursu o Patronie, którego organizatorem od początku jest kółko historyczne, a jego opiekun fundatorem nagród. Tym razem główną nagrodą był tablet, który wywalczył Grzegorz Mielniczek z kl. IV TMR, pozostałe to książki i akcesoria komputerowe. W zorganizowanym po raz pierwszy Konkursie o Żołnierzach Wyklętych zwyciężyła Klaudia Krzyszowicz z kl. IV TŻiUG i otrzymała drukarkę komputerową i piękny album wydany przez IPN poświęcony bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego. Pozostałym laureatom przypadły w udziale książki, repliki orderu i ryngrafu noszonego przez Niezłomnych oraz gadżety komputerowe. Nie zabrakło nagród pocieszenia i słodyczy dla publiczności. Na zakończenie zabrał głos Eugeniusz Klucha, dyrektor szkoły – podziękował za zorganizowanie apelu i konkursów oraz zwrócił uwagę na rolę historii w patriotycznym wychowaniu młodzieży. Złożył również tradycyjne życzenia wielkanocne: "Wesołego Alleluja!"
Dzień Patrona i konkursy historyczne, jak również liczne wyjazdy do Miejsc Pamięci Narodowej, Sejmu czy Parlamentu Europejskiego w Strasburgu są przykładem tak potrzebnego dziś patriotycznego wychowania młodzieży. Dowodzą, że szkoła, której organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, właściwie łączy tradycję z nowoczesnością.
Zainteresowanych pełną ofertą edukacyjną i wspaniałą bazą dydaktyczną ZSCKR im. W. Witosa w Różańcu zaprasza na Dni Otwarte Szkoły, które odbędą się 22 kwietnia 2016 r.
Marian Kucharczuk – opiekun kółka historycznego
Komentarze (0)