reklama
reklama

Dziękczynienie za plony w gminie Józefów (FOTO)

Opublikowano:
Autor:

Dziękczynienie za plony w gminie Józefów (FOTO) - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości BiłgorajskieGminne święto plonów w gm. Józefów odbyło się w Tarnowoli i miało tradycyjny charakter. Były obrzędy dożynkowe i podziękowania, kolorowy korowód z wieńcami i występy artystyczne. Dożynki rozpoczęła dziękczynna Msza święta. Po Eucharystii odbyła się obrzędowa część święta plonów i koncerty.<br /> D
reklama

Gminne święto plonów w gm. Józefów odbyło się w Tarnowoli i miało tradycyjny charakter. Były obrzędy dożynkowe i podziękowania, kolorowy korowód z wieńcami i występy artystyczne. Dożynki rozpoczęła dziękczynna Msza święta. Po Eucharystii odbyła się obrzędowa część święta plonów i koncerty.
Dożynki rozpoczął korowód dożynkowy, który przejechał od józefowskiego rynku do Tarnowoli. Tam odprawiona została dziękczynna Msza święta. Zgodnie ze zwyczajem przewodniczący Rady Miejskiej w Józefowie Jerzy Hajduk odebrał tradycyjny bochen chleba z rąk starostów dożynkowych.
W imieniu starosty biłgorajskiego głos zabrał Jarosław Lipiec, etatowy członek Zarządu Powiatu. Podkreślił, że jadąc tutaj, był pod ogromnym wrażeniem. Rzadko, w której części regionu i Polski zdarza się, aby tradycja była tak kultywowana. W imieniu starosty Mariana Tokarskiego odczytał list. – Obchody dożynek niezwykle mocno wpisane są w naszą narodową tradycję, to jedna z najważniejszych uroczystości w kalendarzu polskiej wsi. To ukoronowanie ciężkiej pracy rolnika, jednocześnie będącej całorocznym hołdem składanym naturze i podziękowaniem za składane plony. Kultywowanie tego święta świadczy o naszym przywiązaniu do tradycji i polskości – pisał. Dodał, że Polska wieś staje się coraz bardziej nowoczesna, wykorzystuje nowoczesne technologie. Święto plonów to święto rolników. Z tej okazji Marian Tokarski przekazał wyrazy szacunku za pracę, z której wszyscy korzystamy
Były również listy od parlamentarzystów Ziemi Biłgorajskiej. "Z wielkim szacunkiem, wdzięcznością i uznaniem zwracam się dziś do rolników, dziękując za całoroczny trud i uzyskane plony. Ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów, uprawiana zaś jest naszą wdzięczną żywicielką. Ziemia, która jest warsztatem pracy rolnika, rodzi i karmi. Z wielkim szacunkiem pochylam głowę przed tymi, którzy tę ziemię uprawiają" – napisała Agata Borowiec, poseł na sejm RP, w imieniu której list przeczytała jej asystentka. Dodała, iż rzadko zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyjałaby rolnikom. Często przyroda nie oszczędza rolnikom przeciwności i pokazuje, jak bardzo człowiek zależny jest od wszechmocnych sił natury. To, że nasz region tak pięknie się rozwija, jest zasługą wszystkich mieszkańców tej ziemi, którzy są wierni tradycji, wierni patriotyzmowi, wierni Ojczyźnie. "Gmina Józefów jest gminą, która dobrze się rozwija. Mam nadzieję, że poprzez moje inicjatywy i działania uda się jeszcze przyspieszyć ten rozwój. W tym roku udało mi się pozyskać ponad 17,2 mln zł. Z tych środków skorzysta także gmina Józefów, uda się dodatkowo wybudować i wyremontować kilka dróg na terenie gminy, m.in. drogę gminną i leśną Gościniec Fryszarkowski i ul. Nową, 8 km za 2 mln zł" – zapewniła. Podkreśliła, że jako mieszkanka tej ziemi, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jest i zawsze będzie z rolnikami. Dodała, że dobro polskiego rolnika jest zadaniem priorytetowym dla rządu. "Warto docenić piękno naszej kultury ludowej. To dzięki niej społeczeństwo uczy się szczerości i pogłębia wrażliwość. Jest to kolejny dorobek polskiej wsi, z którego jesteśmy dumni i który powinniśmy pielęgnować. Nie ma na świecie takich miejsc, gdzie można zobaczyć tak wspaniałe dożynki, dziękować Stwórcy za plony, śpiewać, tańczyć i dzielić się radością" – pisała poseł Agata Borowiec.
Po części oficjalnej były występy artystyczne. Na scenie wystąpił m.in. zespół Klubu Seniora, Zespół Mundzio, Kapela Rzemyki. Jak przystało na dożynki były również tradycyjne przyśpiewki. "I na święto plonów tu się gromadzimy. Wieńce przyniesione i już poświęcone, ciężki trud rolnika został uwieńczony. Dzisiaj podziękować Panu Bogu chcemy za ten plon zebrany, wielkie dary ziemi. By nam błogosławił na następne lata. Za ten trud rolnika mizerna zapłata. Pięknie dziękujemy panu burmistrzowi, starostom dożynek, że tacy wzorowi" – śpiewał zespół Majdaniacy z Majdanu Nepryskiego.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama