Biłgorajscy dekarze tworzą tradycję. Organizują spotkania integracyjno-szkoleniowe, spotkania opłatkowe, pomagają Polakom na Ukrainie. 13 sierpnia 2016 r. obchodzili Dzień Dekarza. Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. Podczas Eucharystii kapelan dekarzy mówił o etosie zawodu, miłości, jedności, solidarności zawodowej i rzetelności pracy.
– Trzeba się cieszyć etosem zawodu, czyli tym, kim się jest, i umieć się jednoczyć w ramach tej grupy zawodowej, po prostu być ze sobą solidarnym. Tego uczył twórca etosu zawodowego w Polsce w czasach "Solidarności" ks. Jerzy Popiełuszko. On mówił o tym etosie zawodu, zachęcał, żeby każdy był dumny z tego, kim jest i co robi, był dumny ze swojej pracy. Każda praca jest wartościowa, szczególna w oczach Bożych – mówił ks. dr Andrzej Niedużak. – Cieszę się, że jesteśmy dzisiaj tutaj razem, że tworzymy tę wielką wspólnotę, wielką rodzinę dekarską – podkreślał kapelan dekarzy, witając przybyłych.
Kapłan mówił o podziałach nie tylko między narodami, ale między sąsiadami, członami jednego cechu czy członkami rodzin. Zachęcał do jednoczenia i integrowania się. – Dzisiejsze spotkanie ma na celu pokazać jedność środowiska. Ma pokazać, że to środowisko braci dekarskiej i tych wszystkich, którzy wspierają ten zawód, są jednością, są razem. Mimo podziałów i konkurencyjności na rynku to jednak tworzymy jedną wielką rodzinę, tworzymy coś wspólnie, wykonujemy ten sam zawód – kapłan zwracał się do braci dekarskiej, mówiąc kazanie. Przedstawił zgromadzonym osobę patrona dekarzy. – Św. Jakub Młodszy jest wyjątkowym patronem na współczesne czasy – zaznaczał, przypominając wskazania patrona zawarte w jego liście. Stosowanie tych wskazań w życiu codziennym sprawiłoby, że podziały by znikły. – Pięknie byśmy się różnili, ale nie dzielili – podkreślał ks. Andrzej. Św. Jakub godził chrześcijan pochodzenia żydowskiego i pogańskiego. Uważał, że poganie nie muszą przyjmować zwyczajów żydowskich, żeby być chrześcijanami. Zachęcał do jedności, a także do szanowania swoich tradycji. Apostoł nawoływał do zdawania się na wolę Boga we wszystkim, co człowiek czyni, powtarzając zawsze słowa: "Jeżeli Pan zechce". Uczył, aby nie ustawiać życia w sposób automatyczny i interesowny, ale zostawiać przestrzeń dla niepojętej woli Boga, który zna rzeczywiste dobro dla człowieka. Mówił też, że wiara ma się przejawiać w dobrych uczynkach. W ten sposób św. Jakub pozostaje aktualnym mistrzem życia dla każdego. – Warto przyjrzeć się patronowi – mówił kapelan, przypominając, że św. Jakub zrzucony z dachu jerozolimskiej świątyni poniósł śmierć męczeńską przez ukamienowanie. Ks. Andrzej zachęcał do modlitwy przez wstawiennictwo patrona nie tylko przy okazji takiego święta. – Zaprośmy św. Jakuba, naszego patrona, do naszego serca, naszego życia, a przede wszystkim do naszej codziennej ciężkiej pracy. Powierzmy mu wszystkie trudy, troski, wszystkie swoje sprawy, swoje życie, swoją rodzinę – dodał na zakończenie ks. Andrzej.
Po Mszy św. głos zabrał prezes Antoni Kucharski, który podziękował wszystkim za modlitwę, a ks. Andrzejowi Niedużakowi za opiekę duchową i sprawowanie Eucharystii. – Wszystkie nasze spotkania nie tylko w Biłgoraju, ale we Lwowie, w Muszynie czy w Warszawie rozpoczynają się Mszą św. – mówił Antoni Kucharski, ciesząc się, że widoczne są owoce wspólnej modlitwy. Przypomniał, że udało się utworzyć klasę dekarską w ZSBiO w Biłgoraju.
Odczytany został list intencyjny Bogdana Kalinowskiego, prezesa Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, oraz Anny Deran, dyrektora Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, dotyczący utworzenia klasy dekarskiej w Zespole Szkół Budowanych i Ogólnokształcących. "Obalamy mity i przedstawiamy korzyści z wykonywania zawodu dekarz, blacharz i cieśla. Wierzymy, że wspólna praca zaowocuje zainteresowaniem młodzieży i chęcią podjęcia nauki w klasach dekarskich w szkołach budowlanych"– napisano w liście, który prezes Antoni Kucharski przekazał przedstawicielowi szkoły. Firmy współpracujące z PSD otrzymały upominki i podziękowania Oprócz braci dekarskiej w uroczystościach wzięło udział wiele osób, które wspierają tę grupę zawodową i dobrze jej życzą. Między innymi obecni byli: wicestarosta biłgorajski Jarosław Piskorski, wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, zastępca inspektora okręgowego PIP w Lublinie Piotr Skwarek, wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy Dawid Abramczyk, prezes Oddziału Małopolskiego Marek Tynka, prezes Oddziału Łódzkiego Krzysztof Wieteska, prezes Oddziału Biłgorajskiego Antoni Kucharski, wiceprezes Oddziału Biłgorajskiego Wiesław Niemiec, wiceprezes Oddziału Andrzej Warpas, członkowie oddziałów PSD w Warszawie, Łodzi Krakowie i Biłgoraju, mieszkańcy DPS dla Kombatantów, a także przedstawiciele firm wspierających zawód dekarza: Grupa Dekarska Biłgoraj, Blachotrapez, FAKRO, Selena, Wat, Mixor, Jack.
W spływie kajakowym, który rozpoczął się w Królach, a zakończył w Wólce Biskiej wzięło udział około 90 osób. Po południu odbyło się szkolenie i prezentacja maszyn i urządzeń dekarskich, a potem spotkanie integracyjne.
Komentarze (0)