Według Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych, prowadzonego w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi, borelioza jest najczęstszą chorobą zawodową w sekcji rolnictwa, leśnictwa i łowiectwa oraz najczęstszą chorobą zakaźną. Krętki bakterii przenoszone są głównie ze śliną kleszcza.
Większość przypadków zachorowań odnotowuje się między 1 maja a 30 listopada; najwięcej, bo około 80 % - w czerwcu i lipcu. - Objawy boreliozy oraz podobieństwo do innych chorób powoduje, że jest trudna do zdiagnozowania. Typowym, niepodważalnym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, ale dotyczy on tylko 20 – 30 % przypadków zachorowań. W pozostałych przypadkach przeprowadzonych jest szereg badań / testów serologicznych, które często również nie dają jednoznacznego potwierdzenia lub wykluczenia choroby - informuje dr inż. Joanna Sarzyńska, rzecznik prasowy PSSE w Biłgoraju.
Szczepienia są niedostępne, a podstawą zapobiegania boreliozie jest ochrona ciała przed kleszczami, stosowanie repelentów i odpowiednio wczesne ich mechaniczne usuwanie. - Brak szczepionki powoduje, że bardzo istotne są różnego rodzaju działania profilaktyczne. Ważną grupę stanowią działania edukacyjne, które mają na celu uświadomienie zagrożenia i sposobów prewencji - wyjaśnia dr Sarzyńska.
W 2015 r. biłgorajski sanepid otrzymał 8 zgłoszeń podejrzenia choroby zawodowej u rolników i leśników. Wydano dwie decyzje stwierdzające boreliozę jako chorobę zawodową. Jedną taką decyzję wydano w 2016 roku.
Warto dodać, że inną chorobą przenoszoną przez kleszcze, jest kleszczowe zapalenia mózgu. W tym przypadku można jednak zastosować profilaktykę czynną, gdyż istnieje skuteczna szczepionka przeciwko tej ciężkiej, choć znacznie rzadszej chorobie.
W 2015 r. zarejestrowano 85 przypadków boreliozy na terenie powiatu biłgorajskiego, natomiast w 2014 r. było ich 33. Hospitalizacji wymagało 16 osób. Zarejestrowano 25 przypadków jako prawdopodobne, a 60 jako potwierdzone.
Najwięcej zachorowań wystąpiło w gminie Biłgoraj - 39, gminie Józefów - 17, gminie Księżpol - 9. - Choroba wymaga szczególnej uwagi ze względu na stale rosnącą w Polsce liczbę zachorowań. Można stwierdzić, że na terenie lasów roztoczańskich jest duże zagrożenie boreliozą - mówi rzecznik Sarzyńska.
Jeśli chodzi o zachorowania na boreliozę w roku 2016 to za pierwsze półrocze – 47 przypadków zgłoszono do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Biłgoraju. Natomiast w pierwszym półroczu 2015 r. odnotowano 20 przypadków.
Kleszcze wywołują również babeszjozę, chorobę psów. Zdaniem lek. wet Sylwii Buszkowskiej-Znak w Biłgoraju i okolicach obserwujemy coraz więcej przypadków tej choroby. Jeszcze 15 lat praktycznie na naszym terenie ona nie występowała. - Obecnie obserwujemy kilkadziesiąt przypadków z tendencją wzrostową - mówi. Okolice, gdzie najczęściej pojawia się choroba to: Plac Wolności, ul. Moniuszki, ul. Łąkowa, okolice zalewu Bojary w Biłgoraju, Gromady, Kolonii Sól, Dąbrowicy, Soli, Tereszpola i Lipowca.
Choroba ta w porę nie leczona może doprowadzić do śmierci psa. Najczęstsze jej objawy to wysoka gorączka, apatia, niechęć do zabawy, brak apetytu, powiększenie węzłów chłonnych, wymioty, biegunka, zażółcenie lub bladość błon śluzowych jamy ustnej, mocz o brązowym zabarwieniu lub problemy z jego oddawaniem, niewydolność oddechowa i krążeniowa czy zaburzenia układu nerwowego. Ujawnić mogą się nawet kilka miesięcy po ukąszeniu. Dlatego też po każdym spacerze sprawdzajmy naszego zwierzaka. Warto też zastosować specjalne spraye odstraszające kleszcze.
Komentarze (0)