reklama
reklama

Biesiada literacka

Opublikowano:
Autor:

Biesiada literacka - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie<p>W sali kameralnej BCK 20 listopada br. prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego Marek Szubiak powitał zaproszonych gości i widzów, otwierając kolejną biesiadę literacką.</p><p> W pierwszym punkcie programu z okazji roku sienkiewiczowskiego odbył się quiz na temat Sienkiewicza i trylogii. Tr
reklama

W sali kameralnej BCK 20 listopada br. prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego Marek Szubiak powitał zaproszonych gości i widzów, otwierając kolejną biesiadę literacką.

W pierwszym punkcie programu z okazji roku sienkiewiczowskiego odbył się quiz na temat Sienkiewicza i trylogii. Trójka zwycięzców: Zenon Kowalik, Andrzej Gęborys i Teresa Wołoszyn otrzymali wartościowe nagrody książkowe. Gratulacje i aplauz widowni.

W drugim punkcie programu oklaskiwaliśmy bardzo udany minirecital Ewy "Hebe" Lembryk, która śpiewała przy akompaniamencie gitary swoje teksty. Urocza liryka. Wprowadziła słuchaczy w zadumę i zachwyt.

Następnym punktem był teatr – słuchowisko. Spektakl otwierający naszą wyobraźnię. Treścią była nowela Wacława Żmudzkiego "Za kwartę gorzaliny". Wybitny pisarz i humanista tworzący we Lwowie na przełomie XIX i XX w. porównywany jest ze Stefanem Żeromskim ze względu na charakter i styl pisarstwa. Żmudzki urodził się w Biłgoraju, a zmarł we Lwowie. Tu znajduje się jego grób, którym po odnowieniu opiekuje się od kilku lat Biłgorajskie Towarzystwo Literackie.

reklama

Prezes BTL wraz z burmistrzem Januszem Rosłanem poinformowali widzów o wynikach XII edycji finału konkursu literackiego "O łabędzie pióro". Komisja konkursowa przyznała trzy nagrody w dziedzinach: poezja i publicystyka regionalna. Piękne statuetki "Łabędzie pióro" otrzymała Jadwiga Halina Sędłak. Pochodzi z Margoli w gminie Aleksandrów. Wiersze pisze od lat 80. XX w. Wydała kilka tomików: "Pukając do bramy nieba", "Historie w krzyże wpisane" i inne. Jej opisy piękna Roztocza i Ziemi Biłgorajskiej tworzą teksty pieśni Ludowego Zespołu Śpiewaczego "Aleksandrowiacy". Drugą laureatką konkursu została biłgorajanka Emilia Kozak. Pisze od lat młodzieńczych. Debiutowała w 2011 r. w roczniku społeczno-kulturalnym "Aspekty". Jest aktywnym członkiem Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego, które wydało tomik jej wierszy "Stacje czasu". Liryka laureatki jest pełna humanizmu, uczuć, emocji, ponadczasowych wartości oraz podziwu dla otaczającej nas natury. Trzecim laureatem konkursu "O łabędzie pióro" w dziedzinie publicystyka regionalna zawierająca też treści historyczne został ks. dr Leszek Oberda za dzieło "Aleksandrów w latach 1791-1945". Monografia liczy 900 stron, jest bogato ilustrowana zdjęciami, rycinami, mapami. Nagrodę wręczał wójt gminy Aleksandrów Józef Biały oraz burmistrz Janusz Rosłan. Laureat pochodzi z Wożuczyna. Jest od 7 lat proboszczem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Aleksandrowie. Posiada doktorat z historii kościoła. Pasjonuje się dziejami Aleksandrowa.

reklama

Prezes BTL przypomniał, że celem konkursu jest uznanie autorów w upowszechnianiu i promowaniu literatury i publicystyki związanej z Biłgorajem i Ziemią Biłgorajską w kraju i za granicą. W ciągu 12 lat trwania konkursu nagrodzono 37 laureatów popularyzujących literaturę i publicystykę, wśród których m.in. znalazł się i autor tego artykułu. Ten wkład w kulturę Ziemi Biłgorajskiej docenił burmistrz miasta Janusz Rosłan, który od początku konkursu jest fundatorem nagród. Słowa wdzięczności i podziękowania składają biłgorajscy literaci. Na zakończenie biesiady literackiej wystąpił obdarowany licznymi nagrodami i znany w całym kraju Zespół Śpiewaczy "Aleksandrowiacy" prowadzony wiele lat przez utalentowanego i zasłużonego artystę muzyka Jana Różańskiego, mistrza akordeonu.

Podziękowanie za przygotowanie imprezy i udział złożył wszystkim uczestnikom prezes BTL Marek Szubiak równocześnie redaktor naczelny rocznika "Aspekty", który niniejszym reklamuję. W Biłgorajskim Roczniku Społeczno-Kulturalnym "Aspekty" nr 13 pierwsze strony zajmuje poezja. Są tu piękne wiersze naszych biłgorajskich uznanych poetów: Emilii Kozak, Krystyny Żmudy, Mariana Obszyńskiego i Piotra Flora. Jest też proza Wacława Żmudzkiego "Noc Wigilijna" – nastrojowe opowiadanie. Ks. dr Leszek Oberda przedstawił fragmenty swojej książki "Aleksandrów w latach 1939-1945" pt. "Rzeczypospolita partyzancka" fragmenty tej pracy mogą być zarysem odpowiedzi o przyczynach wojny polsko-radzieckiej po wkroczeniu Armii Czerwonej w czasie akcji AK o kryptonimie "Burza". Jej skutki przyniosły wiele ofiar z obu stron.

reklama

Interesujący jest wywiad Piotra Kupczaka z Romanem Sokalem, jednym z założycieli i dyrektorów Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. W tym roku obchodzimy 50-lecie jego istnienia. Redaktor Marek Szubiak kontynuuje cykl "Miasteczko jak ze snu" o miasteczku na szlaku kultur, które z każdym rokiem nabiera realnych, uroczych kształtów.

Redaktor Jan Kowal – Biłgorajczyk interesująco opisuje działalność stowarzyszenia Biłgorajski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Ciekawie przedstawia redaktor Kazimierz Szubiak życie żołnierza – wychowawcy – muzyka – malarza Włodzimierza Sławosza Dębskiego, który opisuje tragedię wołyńskich Polaków. Bez nienawiści wobec sprawców dokumentuje ludobójstwo – demon zła – budzący się w skrajnie nacjonalistycznych ideologiach. Redaktor Piotr Flor opisuje "Franciszkańską misję katolicką na Ziemi Biłgorajskiej w XVII i XVIII w." o krzewieniu polskości przez ojców franciszkanów, założycieli sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

reklama

Pani Wiktoria Klechowa (90 l.) pisze o biłgorajance śp. Zofii Banach, a redaktor sportowy Andrzej Miazga przybliżył nam sportową sylwetkę Joanny Kaczor. To świetna lektura!

Poleca

Kazimierz Szubiak

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama