reklama
reklama

Będąc świadomym, nie padniesz ofiarą przestępstwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Będąc świadomym, nie padniesz ofiarą przestępstwa - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

  [gallery bgs_gallery_type="slider" size="full" ids="542960,542962,542963,542961,542955,542954,542889,542888"]

– Prowadzona przez nasze stowarzyszenie kampania promocyjna ma na celu podnieść świadomość społeczną osób pokrzywdzonych, które często nie wiedzą, jak mają się zachować i gdzie mogą szukać pomocy  mówi Stanisław Rekiel, prezes stowarzyszenia "Bezpiecznie Żyć".  Swoimi działaniami objęliśmy także: młodzież, osoby starsze i migrantów, którzy są najbardziej wrażliwi na wiktymizację, czyli doznanie krzywd czy przemocy w przyszłości – dodaje prezes Rekiel.
Prowadzenie kampanii edukacyjnych i informacyjnych w postaci szkoleń czy warsztatów odgrywa istotną rolę w zapobieganiu niepożądanych zdarzeń, wskutek których nasi najbliżsi czy znajomi mogą zostać pokrzywdzeni. Dlatego głównymi celami, które przyświecają realizacji tego projektu przez stowarzyszenie "Bezpieczniej Żyć" są: - podniesienie świadomości prawnej społeczeństwa w zakresie praw i form pomocy, przysługujących osobom pokrzywdzonym przestępstwem, - promowanie wiedzy społeczeństwa o istnieniu i funkcjonowaniu różnych instytucji prawnych oraz instytucji publicznych działających na rzecz wsparcia dla ofiar przestępstw (w tym Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej), a tym samym poprawa efektywności działania tych instytucji, - zwiększenie wiedzy, świadomości i wrażliwości osób pracujących z pokrzywdzonymi, - umocnienie współpracy organizacji pozarządowych z państwowymi i samorządowymi instytucjami zajmującymi się szeroko pojętą problematyką pokrzywdzonych przestępstwami.

Jak to się dzieje, że dajemy się oszukać?

Metody, które najczęściej wykorzystują oszuści dotyczą różnych sytuacji, ale zawsze jest ten sam schemat postępowania, czyli: rozmowa telefoniczna, pośpiech i przekazanie gotówki do rąk. Zjawisko takie na szeroką skalę występuje w całym kraju oraz w naszym powiecie. Przykładem tego może być fakt, iż policjanci biłgorajskiej komendy 29 listopada minionego roku otrzymali (jednego dnia) aż kilkadziesiąt zgłoszeń od osób, do których zadzwonili oszuści podający się za członka rodziny. Prosili o pieniądze, bo spowodowali wypadek. Na potwierdzenie "tej historii" słuchawkę przejmował fałszywy funkcjonariusz. Zatem sprawcy oszustw wywierają na swoich ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Zdarza się, że przestępcy, podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Obecnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, policja i Poczta Polska rozpoczęły kampanię informacyjną poświęconą oszustwom "na wnuczka" i "na policjanta". W ramach akcji wydrukowano 4,5 tys. plakatów i 225 tys. ulotek. Materiały te będą rozpowszechniane wśród starszych osób poprzez placówki Poczty Polskiej. Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż wykorzystują ufność starszych osób. Przestępcy działający tymi metodami, wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. W 2014 roku w całej Polsce policjanci odnotowali 1947 przestępstw tego typu. Straty poniesione w ich wyniku sięgnęły 19 mln złotych! Przy tego rodzaju oszustwach bardzo ważna jest profilaktyka. Materiały informacyjne dla seniorów, plakaty i ulotki zawierają opis działania oszustów oraz wskazówki, jak się przed nimi ustrzec. Informują również, że w ostatnim czasie przestępcy zmodyfikowali metodę "na wnuczka" i podszywają się pod policjantów. Informują wtedy, że prowadzona jest tajna akcja, w której niezbędne jest wsparcie finansowe seniorów. Przestępcy próbują także wyłudzać pieniądze metodą "na wyjątkową okazję". Rozmówca przekonuje wtedy, że jest okazja do zarobienia dużych pieniędzy, ale najpierw trzeba zainwestować własne środki. MSW, policja oraz Poczta Polska poprzez akcję informacyjną apelują do seniorów, by nigdy nie przekazywali pieniędzy nieznajomym osobom i nie podpisywali niezrozumiałych dokumentów. Gdy natomiast odbiorą podejrzany telefon, powinni jak najszybciej poinformować o tej sytuacji funkcjonariuszy, dzwoniąc na 112 lub 997.

Przestępstwa metodą "na wnuczka" i "na policjanta" 

Z policyjnych danych wynika, że najczęściej ofiarami przestępców padają osoby powyżej 70. roku życia. Stanowią one ponad połowę osób pokrzywdzonych. Częściej są to kobiety niż mężczyźni. Zazwyczaj do przestępstw "na wnuczka" i "na policjanta" dochodzi w dużych aglomeracjach miejskich. Policja stale informuje o zagrożeniu, na jakie oszuści narażają osoby starsze. Z policyjnych obserwacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia.
– Bardzo ważną rolę odgrywa zatem odpowiednia profilaktyka poprzez różne kanały informacyjne, dzięki której osoby z grup ryzyka są bardziej uświadomione i coraz częściej przestępcom nie udaje się oszukać następnych, do których telefonują w celu wyłudzenia pieniędzy. W naszym stowarzyszeniu działania informacyjne uznajemy za priorytet, gdyż tylko wiedza i świadomość ludzka pozwoli się ustrzec przed niepotrzebnymi problemami podsumowuje Stanisław Rekiel, prezes biłgorajskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym "Bezpiecznie Żyć".

Red. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama