reklama

100-lecie OSP w Różańcu Pierwszym (NOWE ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

100-lecie OSP w Różańcu Pierwszym (NOWE ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
52
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje biłgorajskieW Różańcu Pierwszym miało miejsce podwójne święto. W czasie gminno-parafialnych dożynek lokalna społeczność uczciła 100-lecie OSP w tej miejscowości.
reklama

W Różańcu Pierwszym, odbywały się podwójne święto. Pierwsze - gminno-parafialne dożynki, zaś drugimi uroczystościami było 100-lecie OSP w tej miejscowości. Jednostka OSP została założona w 1925 roku, wówczas została wybudowana strażnica.  Założycielami jednostki byli: Franciszek Bukowiński, Jan Bukowiński, Jan Habuda, Jan Kita, Edward Pieczykolan i Adam Żelawski. Jan Habuda został prezesam, a   naczelnikiem jednostki - Franciszek Bukowiński. W tej jednostce służbę pełniło 24 strażaków. 

Podczas uroczystości Piotr Kupczak opowiadał historię tej jednostki, odbył się Apel oraz odznaczenie zasłużonych druhów. Jak wspomina Kupczak,  Strażacy jeździli do pożarów wozem drewnianym zaprzężonym w parę koni. Jednostka wyposażona była w pompę ręczną, bosaki i hełmy. Niejednokrotnie w trakcie gaszenia ulegali poparzeniom. Największy pożar, który okazał się chrztem bojowym, wydarzył się w 1935 roku. Paliły się wówczas drewniane domy i budynki gospodarcze na odcinku około pół kilometra. Ochotnicy nieśli swoją pomoc na terenie wsi Różaniec, a także w sąsiednich wioskach. Strażacy już około 1929 roku wybudowali remizę. Oprócz pomieszczenia na sprzęt gaśniczy była w niej świetlica. Odbywały się tam nie tylko zbiórki strażaków, lecz także wiejskie zebrania. Od początku istnienia jednostki działała strażacka orkiestra dęta, kierowana przez miejscowego nauczyciela Edwarda Pieczykolana. Grało w niej jedenastu strażaków. Strażacy organizowali w zabawy ludowe, z których dochód stanowił źródło utrzymania jednostki. Remiza była ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego wsi. 

reklama

Nie zabrakło także okolicznościowych życzeń, przemówień i wystąpień. OSP w Różańcu Pierwszym została wyróżniona Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo