- Reklama -

- Reklama -

Seniorzy! To oferta dla Was

Seniorzy z Biłgoraja i Tereszpola już nie muszą martwić się, co zrobić z wolnym czasem. Mogą skorzystać z oferty, jaką proponują im nowo powstałe kluby seniora. Swoje pasje i talenty rozwijać mogą w miejscach, które właśnie rozpoczęły swoją działalność.

- Reklama -

Kluby seniora to pomysł powiatu biłgorajskiego przy współpracy z gminą Tereszpol. Wsparciem  zostały objęte osoby po 60. roku życia. Takim osobom zapewniona zostanie również pomoc doraźna. Wszystko to dzięki realizacji projektu pod nazwą „Seniorzy na Start – Powiat Biłgorajski”. Pieniądze na ten cel pozyskane zostały z funduszy unijnych.

Gdzie działają nowe kluby seniora? 

Kluby otwarte zostały w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju, gdzie zajęcia prowadzone są niezależnie od działalności DPS-u oraz w remizie w Szozdach (gmina Tereszpol).

Seniorzy ze wsparcia i przygotowanych dla nich zajęć korzystać mogą od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. – Za pozyskane środki wyremontowane zostały pomieszczenia oraz zakupione wyposażenie. W tym sprzęt RTV, AGD, sprzęt komputerowy i elektroniczny, instrumenty muzyczne, meble oraz urządzenia służące relaksowi i aktywności fizycznej. Zatrudnieni zostali animatorzy, koordynator oraz osoby, które będą pełnić funkcje opiekuńcze. Chcemy, by seniorzy, którzy dołączyli do naszych klubów, mieli szeroką ofertę zajęć i bardzo dobrze zagospodarowany czas – mówi Jarosław Bury, kierownik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Informatyki w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Co seniorzy będą tam robić? 

Zakres tematyczny realizowanych zajęć obejmuje zajęcia artystyczne, komputerowe, kulinarne, muzyko/filmoterapii czy terapii manualnej. – Klub seniora zapewni wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków, przerwę kawową z przekąskami, elastyczny harmonogram zajęć dostosowany do czasu i możliwości seniorów, aktywne i twórcze spędzanie wolnego czasu w gronie osób w podobnym wieku – wyjaśnia Tomasz Bryła, opiekun Klubu Seniora w Biłgoraju.

Seniorzy będą mieli zatem możliwość pogłębiania obecnych nowych zainteresowań. Nowoczesne sale i wyposażenie przystosowane są dla osób starszych. Nie zabraknie wspólnych wyjazdów, wyjść do kina czy teatru oraz organizacji imprez okolicznościowych.

Dodatkowo 2 osoby będą miały możliwość skorzystania z usług asystenckich wspierających osoby z niepełnosprawnościami w ich codziennym funkcjonowaniu świadczone w miejscu zamieszkania.

– Chcemy także, aby nasi podopieczni mieli zapewnioną pomoc codzienną. Stąd będę pomagać im w czynnościach domowych, takich jak sprzątanie, gotowanie, pomoc w zakupach czy zadbaniu o czystość. Jeśli będzie taka potrzeba, umówię i zawiozę do lekarza, zakupię leki. Osoby starsze, niepełnosprawne potrzebują wsparcia, ale także tego, by ktoś z nimi porozmawiał, był i pomógł – mówi Anna Sajewska, asystent osoby niepełnosprawnej.

Są już chętni, ale można też dołączyć…

– Wszystkie zajęcia zarówno kulinarne, artystyczne, jak i komputerowe prowadzone będą od podstaw. Nie trzeba mieć wiedzy czy umiejętności specjalnych, by w nich uczestniczyć. Chcemy, by każdy uczestnik mógł się odnaleźć i zajmować się tym, co lubi, co sprawia mu przyjemność. Nasi uczestnicy nie muszą się martwić o materiały czy sprzęt. Wszystko bezpłatnie jest zapewniane w ramach projektu – dodaje Monika Myszak, odpowiedzialna za zajęcia manualne.

– Trzeba być aktywnym i wychodzić do ludzi, wtedy człowiek nie skupia się tylko i wyłącznie dolegliwościach i nudzie. To powoduje, że czujemy się młodsi, mamy siły do nowych aktywności, siły do życia. Ja lubię prace ręczne, szydełkowanie, szycie. Wiem, że w tym klubie się odnajdę na zajęciach i będę miała zapełniony czas w ciągu dnia – podkreśla uczestniczka zajęć w klubie Anna Czerw.

– Ja zawsze byłam osobą aktywną, tę aktywność chcę podtrzymywać. Już rozmawiałam z organizatorami o książkach i dyskusjach nad nimi, zajęciami sportowymi. Ruch i aktywność fizyczna ciała i aktywność umysłu podtrzymuje młodość i ducha w człowieku. Zawsze spotka się człowiek z rówieśnikami, zaczerpnie czegoś innego. Dzieci dawno wychowane, wnuki mam już na studiach. Mąż mi już, niestety, zmarł. Czas wolny chcę zagospodarować mądrze i pożytecznie – przyznaje Grażyna Swatowska.

Organizatorzy działalności Klubu Seniora w Biłgoraju i Szozdach zapraszają osoby po 60. roku życia w każdy dzień powszedni w godzinach od 8.00 do 16.00. Klub w Biłgoraju mieści się przy ulicy ul. Gen. Bora Komorowskiego 20. W celu poznania dokładnej oferty i zajęć dodatkowych oraz możliwości przystąpienia można dzwonić pod numer telefonu 84 688 20 70. 

Liderem tych działań jest powiat biłgorajski, a partnerem gmina Tereszpol. Projekt dla seniorów będzie trwał do 30 czerwca 2023 roku. Na realizację projektu dla seniorów pozyskano z funduszy unijnych ok. 1,5 mln zł. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.