Spa

- Reklama -

Osiem pytań do… Riada Haidara

Tym razem osiem pytań skierowaliśmy do kolejnego kandydata w wyborach do Europarlamentu Riada Haidara. Obecnie radny sejmiku wojewódzkiego i znany neonatolog próbuje swoich sił, startując jako przedstawiciel SLD z list Koalicji Europejskiej.

1. Dlaczego zdecydował się Pan na start w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

– Uważam, że aktualne dziś hasło to silna Polska w silnej Unii Europejskiej. Jedność opozycji powinna doprowadzić naszą drużynę do dobrego wyniku. Musimy reprezentować interes naszego silnego kraju w silnej w Europie, którą obecnie różne siły chcą rozsadzić od wewnątrz. To są główne powody, które skłoniły mnie do startu w wyborach do Europarlamentu. Jako lekarz i od 28 lat ordynator mam za sobą duże dokonania i doskonale znam bolączki naszego systemu i wiem, jak je leczyć.

2. Jakie główne postulaty zakłada Pan w swojej kampanii? Proszę wymienić kilka.
– Chcemy zadbać o bardzo dobry budżet dla Polski. Wiadomo, że w ostatnich latach nasza pozycja finansowa w Unii Europejskiej trochę się zachwiała. My chcemy zadbać o bardzo dobry budżet dla naszego kraju, a szczególnie dla naszego województwa. Kolejna bardzo ważna kwestia to kwestia zdrowotna. Nasze społeczeństwo się starzeje, nie ma możliwości prawdziwej opieki nad naszymi seniorami. Dlatego tutaj szczególnie potrzebne są pieniądze, a ja wiem, jak je zdobyć. Kolejna sprawa to opieka onkologiczna. My kulejemy w tej kwestii, dlatego że nie ma profilaktyki. Tutaj także chciałbym usprawnić system wydawania pieniędzy na palące dla nas potrzeby.
3. Czy uważa Pan, że Pana głos w PE będzie słyszalny? Czy uda się zrealizować obietnice wyborcze?
– Myślę, że przy dobrej i szerokiej współpracy to się uda.
4. Jaką rolę powinna odgrywać Polska w Europie?
– Chciałbym, żeby Polska zawsze była krajem radosnym, tolerancyjnym, nawołującym do miłości niezależnie od tego, jaka to jest opcja, jaki to jest kolor i jakie to jest pochodzenie.
5. Gdzie mamy szukać sojuszników? Jakie powinny to być kraje?

- Reklama -

– Powinniśmy szukać sojuszników we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Powinniśmy zadbać o to, aby przekonać te kraje, które się wahają albo mają poglądy odmienne od naszych, żeby te kraje, które działają tylko egoistycznie, żeby przekonać je do wspólnego działania. Gdzie jest jedność, tam jest siła. Musimy grać tak, żeby Polska, jako duży kraj, umocniła swoje pozycje. Jak nasza pozycja będzie mocniejsza, to sojuszników będzie łatwo znaleźć.
6. Czy wynik wyborów do Europarlamentu przełoży się na sytuację w kraju? Jak?
– Myślę, że tak. Przede wszystkim będzie to daleko idący sygnał świadczący o tym, że obecna polityka w kraju jest prowadzona nie tak, jak powinna.
7. Proszę dokończyć: W życiu najważniejsze jest dla mnie…
– Dobro człowieka, bezpieczeństwo i godność każdego.
8. Jeżeli nie otrzymam mandatu, to…
– Będę dalej pracować i robić to, co obecnie, ponieważ jestem lekarzem i radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego. A nawet jeżeli otrzymam mandat, to nadal będę lekarzem.
***

Riad Haidar urodził się w Syrii. Tam uzyskał licencjat z fizyki i matematyki. W Polsce studiował na Akademii Medycznej w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom lekarza. Jest specjalistą drugiego stopnia neonatologii, specjalistą do spraw zarządzania służbą zdrowia oraz zarządzania projektami europejskimi, i prawa w Unii Europejskiej. Kwalifikacje te zdobył w ramach studiów na UMCS.

Od niemal 50 lat mieszka w Polsce. Tutaj założył rodzinę, jest szczęśliwym mężem, ojcem trzech dorosłych synów i dumnym dziadkiem. Mówi biegle w trzech językach. Od ponad 38 lat związany jest z bialskim szpitalem, gdzie stworzył jeden z najnowocześniejszych w kraju Oddział Neonatologiczny o III stopniu referencji. Nieprzerwanie od 1999 roku pełni funkcję ordynatora Oddziału Neonatologicznego im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. To dzięki jego zaangażowaniu oraz współpracy z WOŚP oddział dysponuje najnowocześniejszym sprzętem przeznaczonym do ratowania życia najmłodszych dzieci.

Działacz społeczny i charytatywny pełni od wielu lat funkcję szefa sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Białej Podlaskiej. Jest organizatorem wielu akcji dobroczynnych i inicjatorem działań związanych z oświatą zdrowotną.

Riad Haidar jest również aktywnym samorządowcem. Na rzecz swojego miasta działał, zasiadając w Radzie Miasta Biała Podlaska przez dwie kadencje w latach 2002-2006 oraz 2006-2010. To również aktywny radny wojewódzki IV, V, VI kadencji oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego V kadencji.

Za swoje zasługi otrzymał wiele odznaczeń m.in. tytuły zasłużony dla powiatu bialskiego i województwa lubelskiego, został również odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym za działalność na rzecz społeczności lokalnej. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Riada Haidara Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz służby zdrowia, zaś prezydent Bronisław Komorowski przyznał mu odznaczenie Zasłużonego w Służbie Społeczeństwu.

Riad Haidar odwiedzi Biłgoraj w najbliższy czwartek 23 maja. Od godziny 14.30 będzie on rozmawiał na ulicach Biłgoraja z mieszkańcami, a na godzinę 15.30 jest zaplanowane otwarte spotkanie w lokalu przy ul. Plac Wolności 15. 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.