- Reklama -

Miliony trafią do naszego powiatu

Do gmin powiatu biłgorajskiego trafi milionowe wsparcie na ważne inwestycje lokalne. Niebagatelną kwotę 19 mln zł otrzyma powiat biłgorajski. Wszystko dzięki środkom Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Środki na inwestycje pochodzą z drugiego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. inwestycjach mówił dziś podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Dzięki tym inwestycjom dajemy impuls do rozwoju regionów i do walki ze skutkami epidemii. Zrywamy z logiką Polski A i Polski B. Właśnie temu służy Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię COVID-19. Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 mld zł w ramach pierwszego etapu programu. Drugi etap konkursu to kolejne 6 mld zł przydzielone w drodze dwóch naborów. Właśnie rozstrzygnęliśmy pierwszy z nich na kwotę 4,35 mld złotych – mówił premier Mateusz Morawiecki. 

Powiat biłgorajski otrzymał pieniądze na dwa zadania związane ze służbą zdrowia na łączną kwotę 19 mln zł. 4 mln zł zostanie przeznaczonych na modernizację istniejących budynków na potrzeby specjalistycznych przychodni i laboratorium przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju i Tarnogrodzie wraz z wyposażeniem. Dzięki realizacji inwestycji zostanie podniesiony potencjał wzrostu gospodarczego m.in. poprzez utworzenie nowych, stałych miejsc pracy także w przedsiębiorstwach będących podwykonawcami i dostawcami. Planuje się także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz informatycznych systemów zarządzania z uwzględnieniem wprowadzenia usług cyfrowych zwiększających dostępność i bezpieczeństwo. Natomiast 15 mln zł zostanie przeznaczonych na przystosowanie oddziału izby przyjęć do SOR – Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i całodobowego lądowiska dla śmigłowców, by transportować pacjentów do specjalistycznych szpitali w m.in. Lublinie lub Łęcznej. Planuje się także budowę garaży dla karetek z pomieszczeniami socjalnymi. Do realizacji celu będzie niezbędna rozbudowa Oddziału Chirurgii wraz z zakupem wyposażenia: kardiomonitorów, kardiostymulatorów, respiratorów, stołu operacyjnego i zabiegowego, pracownią rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej oraz pracowni RTG. Inwestycje rozszerzą ofertę świadczenia usług medycznych przez jedyny szpital powiatowy.

Środki trafią również do gminy Biszcza. Samorząd otrzyma 600 tys. zł na przebudowę drogi powiatowej nr 2936l Bidaczów Stary – Luchów Górny (red. Droga biegnąca przez gminę Biszcza, od skrzyżowania w Bidaczowie, poprzez Wólkę Biską, Biszczę, Bukowinę aż do Jastrzębca) w zakresie chodnika w miejscowości Biszcza. Projektowany chodnik zostanie usytuowany przy krawędzi jezdni. Szerokość chodnika w świetle obramowań wynosić będzie 1,5 m. Nawierzchnia chodnika z kostki brukowej o grubości 8 cm zostanie oddzielona od jezdni krawężnikiem oraz wyniesiona na wysokość 15 cm ponad jej krawędź. Odwodnienie chodnika z wód opadowych zapewnione będzie powierzchniowo przez spadek poprzeczny w kierunku jezdni drogi, następnie poprzez spadki podłużne jezdni wzdłuż krawężnika do ścieków podchodnikowych i do istniejących rowów.
Dobre wiadomości przyszły dziś również do samorządowców gminy Frampol. Trafi do nich 600 tys. zł na budowę instalacji fotowoltaicznych na 12 budynkach użyteczności publicznej (szkoły, świetlice wiejskie oraz budynek urzędu). Łącznie zostanie zamontowanych 12 instalacji o mocy ok. 180 kWp wykorzystujących energię promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej. Powstałe instalacje OZE będą produkować energię ze słońca i tym samym wykazywać będą pozytywny wpływ na obszary Natura 2000 i zmniejszać emisję CO2, innych szkodliwych gazów do atmosfery o więcej niż 30%.
Gmina Goraj otrzyma 1,5 mln zł na rozbudowę i przebudowę sieci wodociągowej na terenie gminy Goraj w miejscowości Gilów, Hosznia Ordynacka i Kondraty. Inwestycja będzie polegać na budowie i przebudowie sieci wodociągowej o łącznej długości 5 km. Ponadto zostanie zmodernizowane ujęcie wody w miejscowości Gilów, co umożliwi zaopatrzenie w wodę z tegoż ujęcia większego obszaru gminy a wyłączenie z eksploatacji przestarzałego ujęcia wody w Kondratach. W ramach inwestycji zostanie również wybudowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 30 kWp zasilająca zmodernizowaną hydrofornię, co wpłynie pozytywnie na ograniczenie poboru energii ze źródeł konwencjonalnych. Dzięki realizacji inwestycji gmina Goraj zostanie zwodociągowana w 100%. Umożliwi to uporządkowanie gospodarki wodnej na dużym obszarze gminy. Inwestycja będzie miała na celu poprawę warunków życia mieszkańców przy efektywnym i gospodarnym wykorzystaniu zasobów wodnych.
Gro środków zostanie przekazanych również do gminy Księżpol. Za 1,5 mln zł zostanie wybudowany most przez rzekę Tanew w ciągu drogi wewnętrznej w miejscowości Kucły, łączącej miejscowości Kucły z miejscowością Kulasze i Nowy Lipowiec. Planowany most jest dwuprzęsłowy o ustroju niosącym z belek stalowych z drewnianym pomostem.

- Reklama -

Gmina Łukowa otrzyma 800 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Szostaki. W obrębie tej miejscowości planowane jest wykonanie kanalizacji grawitacyjnej, zakończonej sieciową przepompownią ścieków. Ścieki z przepompowni zostaną przetłoczone do istniejącej kanalizacji w miejscowości Pisklaki.
Do gminy Obsza trafi 332 tys. 703 zł. Środki te zostaną przeznaczone na przebudowę drogi powiatowej Płusy – Babice i drogi powiatowej  Babice – Susiec o łącznej długości 5000 mb. Zadanie obejmuje wykonanie robót przygotowawczych, przebudowy nawierzchni, przywrócenie funkcji użytkowych urządzeń odwadniających (rowy, przepusty), wykonanie chodnika, uzupełnienie zagęszczenie i utwardzenie poboczy, przebudowy zjazdów, regulacja i zabezpieczenie uzbrojenia, przejścia aktywne dla pieszych, oznakowanie poziome i pionowe.
Gmina Obsza otrzyma również 445 tys. zł na  przebudowę drogi wojewódzkiej nr 863 w zakresie budowy chodnika w miejscowościach Wola Obszańska i Obsza (880,5 mb.) obejmująca wykonanie robót: chodnika o szerokości min. 1,50 m, krawężników drogowych, na dojściach do przejścia dla pieszych płytek ostrzegawczych dla osób niewidomych, wykonanie oświetlenia drogi, wykonanie odwodnienia wzdłuż projektowanego chodnika, na zjazdach publicznych i włączeniach dróg zlikwidowanie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, wykonanie zjazdów do posesji w poziomie chodnika.
Gmina Turobin za kwotę 477 tys. 900 zł wykona ciąg dla pieszych o szerokości 2,5 m i 3 m oraz zjazdy z kostki betonowej. Na skrzyżowaniu z drogą gminną 109105L zlokalizowane zostaną chodniki z kostki betonowej od 1,5  m do 2,5 m.

 

- Reklama -

- Reklama -

9 Komentarze
 1. Zdziwiony mówi

  A gdzie gmina Potok Górny? Nic nie dali? Nawet na Jedlinki?

 2. Mieszkaniec mówi

  A w Potoku co? Znowu skopany wniosek? Nic nie dali i nawet włodarza nie wzięli do zdjęcia? Oj, będzie im to pamiętał. A na przyszłość jak coś zechcą dać to powinien honorowo nie brać. Na złość. Każdy kulturalny, dobrze wychowany człowiek by tak zrobił. Ale może jednak potocki włodarz stoi tam gdzieś za plecami premiera? Przecież lubi przyjechać nieproszony.

 3. Mariusz mówi

  Brawo dla premiera Sasina i pani Mazurek. Dziękujemy.

 4. Matylda mówi

  Ludziska posłuchajcie. Znowu rzucili ochłap kilku sie załapało i beda trabic jaka to nasz władza wspaniała i jak o nas dba. Ale to nie tak. te pieniadze to grosze sa w porównaniu do tego co nasz epanstwo wydaje na inne cele. Te cele to wyzsze sa jesli wiecie o czym mówie. Tam ida setki mln zł. Na co ida? NA cele kultu. Owszem o to tez dbac trzeba ale w dzisiejszych czasach gdzie rzadzi u nas bieda i wykluczenie społeczne to chyba to dbanie zaczac by trzeba od ludzi. A nie mld zł na to mld zł na tamto a dla ludzi pare groszy. Przeciez to sa nasz epieniadze wypracowane. rzadzacy tylko nimi dziela. I czytam ze dziela aktualnie swoich a tych co nie sa za albo spokrewnieni to dostaja fige z makiem. Jakie to jednoznaczne. Rzadzacy obojetnie z jakiej opcji nigdy nie powinni tak postepowac./ Rzadza przeciez całym krajem anie tylko swoimi. I takie własnie działania chaotyczne nieprzemyslane czasami złosliwe cechuja władze dzisiaj. Wczesniej tez lepiej nie było ale o takim czyms nie słyszałam.

 5. Aaa mówi

  Bu-Bu…..A gdzie pisze że należą? Naucz się czytać że zrozumieniem

 6. Tomek mówi

  A co z gminą Tarnogród, droga do Luchowa to chyba dla p.Vice starosty najlepsze rozwiązanie.Skróci sobie czas drogi do domu a co za tym idzie będzie bardziej wypoczęty, co pozwoli mu na większą efektywność. Więc same plusy tu widzę. Dziękujemy Wam za takie udogodnienia.

 7. Bu-Bu mówi

  Bidaczów Stary nie należy do gminy Biszcza jak i Luchów Górny

  1. Aaa mówi

   A gdzie pisze, że należy?

 8. lucjusz mówi

  A ja tak czysto retorycznie pytac o najbiedniejsze gmine w powiecie. Słynny juz na całe Polske Potok Górny. Czyz nie powinien dostac chociaz pare groszy. Potrzeby sa wielkie . I drogi i budynki, Trzeba rozbudowywac i poprawiac. A chodniki tez by sie przydały.
  Ale nie ma nic. Do tej pory jakos sie to toczyło i gmina była zawsze do przodu. Cały czas cos robiła. I było zrobione i były pomysły na nastepne prace. I sie je robilo. A teraz co? Przyszła nował władza z szumnymi słowami na ustach i co?? Na pieknych słowkach sie skonczyło. Wszyskie gminy po sasiedzku cos robia buduja rozbudowuja poprawiaja tylko w Potoku zaległa cisza. Pewnie ze tak najlepiej. Siedziec sobie cichutko nic nie robic i co miesiac solidna wypłata pobierac. Ale nie na tym to polega. Nie na tym. Trzeba jeszcze zaczac myslec. Ale zeby to robic to mózg byc powinien jeszcze sprawny w miare. Tak własnie byc mózg powinien.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.