- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kolejny sukces Męskiego Zespołu Śpiewaczy z Bukowej

Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej w ubiegłym tygodniu wyśpiewał II nagrodę podczas X Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie.

- Reklama -

Przegląd ten odbył się w dniach 10-12 stycznia b.r. i wzięło w nim udział 40 wykonawców. Panowie zaśpiewali trzy kolędy życzące: „Pójdziemy bracia”, „Wiemy my ci wiemy” oraz „Razem bracia”.

Zespół liczy 7 osób, a w jego skład wchodzą: Krzysztof Malec, Henryk Głowa, Piotr Ostrowski, Stanisław Portka, Tadeusz Małysza, Józef Małysza, Jerzy Odrzywolski oraz Jan Szymaniak, przy składzie z akompaniamentem akordeonowym.

Jak wyglądały początki tego zespołu oraz jego historia, opowiedział nam jeden z członków Jerzy Odrzywolski. 

Na pomysł zawiązania męskiego zespołu w Bukowej wpadł Krzysztof Malec w  2014 r. i wtedy to po raz  pierwszy sami Panowie (męska część zespołu śpiewaczo – obrzędowego „Jarzębina” z Bukowej) zaśpiewali u siebie podczas „Bukowskich Jagodzianek”.

- Reklama -

W 2015 roku Panowie zebrali się ponownie, żeby spróbować swoich sił w repertuarze tradycyjnym i wspomagani przez instruktora Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Jurka Odrzywolskiego wystartowali w eliminacjach 49. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Odniesiony sukces podczas eliminacji powiatowych w Obszy, a następny na eliminacjach wojewódzkich w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zaprowadził Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Tam kawalerskie kolędy życzące przyniosły im ogólnopolski sukces i I nagrodę na 49. Festiwalu w Kazimierzu.

– Było to znaczące wyróżnienie dla debiutującego w dziedzinie tradycyjnego śpiewu zespołu. Panowie równie dobrze czują się w odmiennym repertuarze, bo zaraz w lipcu tego samego roku pojechali do Aleksandrowa na XXI Festiwal Piosenki Partyzanckiej i tam wyśpiewali  II nagrodę – wspomina Jerzy Odrzywolski.

W 2016 r. Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej zdobył II nagrodę na III Regionalnym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętym Krzyżu w kategorii zespołów śpiewaczych. W 2017 r. panowie wyśpiewali III nagrodę, a w 2018 r. I nagrodę na Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie, III nagrodę na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie i III nagrodę na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych EURO – FOLKLOR Złoty Kłos 2018 w Zebrzydowicach. W roku 2019 po trzech latach karencji zespół znów postanowił wziąć udział w eliminacjach do Festiwali w Kazimierzu, zakończyło się to wielkim sukcesem ponieważ panowie po raz drugi znaleźli się w Kazimierzu gdzie wyśpiewali I nagrodę.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.