reklama

Niecałe 100 km od Biłgoraja miało dojść do zamachu na prezydenta Ukrainy! Polak współpracował z rosyjskim wywiadem?

Opublikowano:
Autor:

Niecałe 100 km od Biłgoraja miało dojść do zamachu na prezydenta Ukrainy! Polak współpracował z rosyjskim wywiadem? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje biłgorajskiePonad rok trwało śledztwo w sprawie zdradzieckich działań, do jakich miało dojść na lotnisku Jasionka w Rzeszowie. Prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który zamieszany był w planowanie zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego.
reklama

Polska prokuratura oskarżyła zatrzymanego w kwietniu 2024 Pawła K. o współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym i pomoc w przygotowaniach do zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Do zdradzieckich działań miało dojść na lotnisku Jasionka w Rzeszowie.

-Według ustaleń śledczych Paweł K. zgłosił gotowość do działania na rzecz wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej i nawiązywał kontakty z obywatelami Federacji Rosyjskiej, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w wojnę w Ukrainie. Do jego zadań należało zebranie i przekazanie informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Działania miały pomóc m.in. w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa, tj. Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego - 
przekazała prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Krajowej

reklama

 

Akt oskarżenia

 

Prokurator z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie skierował w dniu 20 maja 2025 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Pawłowi K. oskarżonemu o popełnienie przestępstwa zgłoszenia gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej (art. 130 § 3 kk). 

 

Międzynarodowa współpraca organów ścigania

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Pawła K. wpłynęło do Prokuratury Krajowej z Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy. 
W trakcie śledztwa polska Prokuratura Krajowa i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego współpracowały z Prokuraturą Generalną Ukrainy i Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy, co pozwoliło na zabezpieczenie materiału dowodowego i dokonanie istotnych ustaleń śledztwa.

reklama

Czyn zarzucany Pawłowi K. zagrożony jest karą pozbawiania wolności do lat 8. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo