O carskim prawie serwitutów w gm. Biłgoraj pisaliśmy w ubiegłym roku na łamach naszego tygodnika, fenomenem "darmowego drewna" zachwycały się również media ogólnopolskie. Przypomnijmy. Prawo do serwitutów zostało przyznane przez cara Aleksandra II na podstawie ukazu z 1864 r. Podczas powstania styczniowego car uwłaszczył chłopów, m.in. po to, aby zniechęcić ich do udziału w walkach. Dostali oni na własność ziemię, zabudowania, inwentarz, a także serwituty, czyli uprawnienie do korzystania z dworskich łąk, pastwisk i lasów. W późniejszym czasie potomkowie uwłaszczonych chłopów zaczęli dostawać serwituty w naturze, czyli w drewnie.
Likwidacja na korzyść mieszkańców. Ale te miejscowości nie zdążyły
W 1920 r. weszło prawo uwłaszczeniowe, na mocy którego likwidowano serwituty, a osoby uprawnione do ich pobierania otrzymywały na własność las. Proces uwłaszczania mieszkańców przerwał wybuch II wojny światowej i do dziś nie przeprowadzono go w niektórych miejscowościach w Polsce, m.in. w: Gromadzie, Edwardowie, Woli Dużej, Woli Małej (gm. Biłgoraj) i osiedlu Rożnówka Stawy, teraz w granicach miasta Biłgoraj. I tu prawo wynikające z carskiego ukazu z 1864 r. obowiązuje do dziś. Nadleśnictwo Biłgoraj co roku wiosną chętnie wydaje przydział drewna, a mieszkańcy chętnie z tego przywileju korzystają. Rocznie to 129,3 m³ dla ok. 230 odbiorców.
Wszystko zależy od jednej pieczęci
Ale w tym roku sprawa wydawania serwitutów zawisła na włosku, bo serwitutanci z gm. Biłgoraj, nie mogą uzyskać z gminy wymaganego przez Nadleśnictwo zaświadczenia. Historia serwitutów jest długa i skomplikowana, ale mieszkańcy od lat sami pilnują przydziałów, numerów tabelarycznych i podziałów. W każdej z miejscowości wybierany jest pełnomocnik, który co roku odpowiada za zorganizowanie odbioru drewna, aktualizowanie listy i, co najważniejsze, podpisanie bądź podbicie tejże listy serwitutowej przez gminę. Tak było od lat, aż do tego roku, do czasu, gdy pełnomocnik serwitutantów z Różówki zgłosił się ze swoją listą do wójta w celu jej podpisania...
Komentarze (0)