Kalendarz najważniejszych imprez: kulturalnych, patriotycznych, parafialnych, sportowych i turystycznych w gminie Józefów w 2025 r.
MARZEC
- 08.03. - Koncert z okazji Dnia Kobiet
- 24.03. - 10.04. - Konkurs na palmę i stroik Wielkanocny
- 12.04. - Kiermasz Wielkanocny
- 10.04 - XXIII Regionalny Konkurs Recytatorski im. Mieczysława Romanowskiego
- ? - Turniej szachowy
- 01.05. - Józefowska Majówka Rowerowa
- 03.05. - Uroczystość z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 09-11.05. - Ultra Race Roztocze - III edycja długodystansowych zawodów rowerowych
- 17-18.05. - Ultra Roztocze - IX edycja zawodów - długodystansowe biegi przełajowe
reklama
- 01.06. - Obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka
- 01.06. - Obchody 82 rocznicy pacyfikacji Józefowa i okolicznych miejscowości
- 02.06. - Wystawa "Józefów na starej fotografii i współcześnie" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie
- ? - XX Mały Festiwal Piosenki Dziecięcej o Józefowskiego Słowika
- 29.06. - IV Józefowskie Spotkanie Kapel pamięci Jana Różańskiego
- ? - Plener malarsko-rzeźbiarski
- ? - Kino letnie z prezentacją filmów o Józefowie
- ? - Międzynarodowy Festiwal "Śladami Singera"
reklama
- 03.08. - XXVIII Festiwal Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym
- 09.08. - Rajd rowerowy "Śladami Ordynacji Zamojskiej"
- 09-10.08. - XXXII Festiwal Kultury Ekologicznej
- 10.08. - Przemarsz "Orszaku 300-lecia Józefowa" i festyn
- 17.08. - Dożynki gminne w Józefowie
- 07.09. - XX rajd gwiaździsty na wzgórze Polak (rajd rowerowy)
- 19-20.09. - XXVIII Ogólnopolski Rajd Pieszy im. Józefa Jóźwiaka
- 16.10. - XVII Józefowskie Spotkania z Poezją Papieską i Piosenką Religijną
reklama
- 10.11. Konferencja popularno-naukowa "Józefów - dziedzictwo Ordynacji w sercu natury"
- 11.11. - Obchody Narodowego Święta Niepodległości
- 11.11. - Rowerowy "Rajd Niepodległości"
- 01-15.12. - Konkurs na Tradycyjną kartkę Bożonarodzeniową
- 03.12. - Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Józefowie podsumowująca jubileusz 300-lecia Józefowa
- 20.12. - Kiermasz Świąteczny
- 1. maja - "Józefowska Majówka Rowerowa". Cykliczna impreza rowerowa o ogólnopolskim zasięgu. Trasy rajdów przybliżają uczestnikom piękno i różnorodność Roztocza. Rajd promuje gminę Józefów jako Rowerową Stolicę Roztocza. Organizator - stowarzyszenie Józefowska Kawaleria Rowerowa.
- 9-11. maja - Ultra Race Roztocze - III edycja długodystansowych zawodów rowerowych. Uczestnicy zawodów mają wybór spośród trzech tras o długości: 120, 350 i 590 km. Bazą zawodów będzie Gminny Ośrodek Kultury w Suścu. W Józefowie, w Szkole Podstawowej, będzie mieścić się Pit-Stop - miejsce odpoczynku dla kolarzy. Główny organizator to More Essa Sp. z o.o. Siedlce - www.ultraraceroztocze.pl
- 16-17. maja - "Ultra Roztocze" - dziewiąta edycja ogólnopolskiej imprezy biegowej na dystansach 60, 42, 30, 21 i 10 kilometrów. Biegi odbywają się głównie w terenie, a trasy łączą miejscowości Roztocza Środkowego: Józefów, Susiec, Krasnobród i Zwierzyniec. Co roku jedna z ww. miejscowości jest gospodarzem zawodów. W tym roku będzie nim Zwierzyniec. Głównym organizatorem zawodów jest "Fundacja Na Ratunek" z Chełmca - www.tourdezboj.com/ultraroztocze.
- 1. czerwca - w rocznicę bitwy o Józefów, w której partyzanci w obronie mieszkańców Józefowa stoczyli zwycięską walkę z okupantem 1 czerwca 1943 r., odbywa się co roku uroczystość patriotyczna upamiętniająca to wydarzenie oraz tragiczne losy pacyfikowanych przez hitlerowców wsi gminy Józefów - główny organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie (MOK).
- 29. czerwca - IV Józefowskie Spotkanie Kapel pamięci Jana Różańskiego założyciela kapeli "Rzemyki" i jej wieloletniego dyrektora artystycznego - organizator: MOK.
- ? czerwca - XX Mały Festiwal Piosenki Dziecięcej o Józefowskiego Słowika. Festiwal ma zasięg ogólnopolski. Symbolem imprezy jest tytułowy józefowski słowik wykonany z miejscowego kamienia przez lokalnego twórcę. Organizator: MOK.
- ? lipca - Plener malarsko - rzeźbiarski. Cykliczne wydarzenie artystyczne na terenie Józefowa organizowane od 2008 r., gdzie młodzi artyści Wydziału Artystycznego lubelskiego UMCS szlifują swój warsztat, jednocześnie pokazując szerokiej publiczności trudny proces tworzenia. Zakończeniem wydarzenia jest wystawa poplenerowa ciesząca się dużym zainteresowaniem mieszkańców Józefowa jak i odwiedzających gminę turystów. Organizator: MOK.
- ? lipca - Międzynarodowy Festiwal "Śladami Singera". Jest cykliczną imprezą obejmującą zasięgiem województwo lubelskie, kolejne miasta i miasteczka odwiedzane przez grono młodych artystów różnych profesji z wielu stron świata. Młodzi wykonawcy cofają je w czasie, sztuką, magią, słowem, czarem muzyki, przywołują duchy niegdyś tu obecnych mieszkańców. Organizator - Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" i Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie.
- ? lipca - kino letnie z prezentacją filmów o Józefowie. Miejscem projekcji filmów będzie rynek w Józefowie. Organizator: MOK.
- 3. sierpnia - XXVIII Festiwal Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, w cudownym miejscu, cudownym ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe, i tu podobno zdarzył się cud objawienia św. Stanisława, odbywa się od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku festiwal, na którym poza pieśniami religijnymi można posłuchać sław polskiej piosenki, bo byli tu m.in. Sława Przybylska, Eleni czy zespół "Golec uOrkiestra". Organizator - Parafia w Górecku Kościelnym i gmina Józefów.
- 9. sierpnia - rajd rowerowy "Śladami Ordynacji Zamojskiej". Rowerzyści ze stowarzyszenia Józefowska Kawaleria Rowerowa w 300-lecie Józefowa chcą oddać hołd założycielowi miasta - Tomaszowi Józefowi Zamoyskiemu, udając się rowerami z Józefowa do Zamościa i Zwierzyńca - miast w których mieściła się siedziba Ordynacji Zamojskiej.
- 9-10. sierpnia - XXXII Festiwal Kultury Ekologicznej, w dużej mierze poświęcony jubileuszowi 300-lecia Józefowa, w nim m.in. występ - 9. sierpnia - Lubelskiej Federacji Bardów z programem przygotowanym specjalnie na okoliczność jubileuszu.
- 10. sierpnia - przemarsz "Orszaku 300-lecia Józefowa" i festyn na rynku w Józefowie.
- 7. września - XX rajd gwiaździsty na wzgórze Polak (rajd rowerowy). Rajd upamiętnia zwycięską bitwę powstańców z Powstania Styczniowego, która toczyła się w na wzgórzach Panasówki k. Zwierzyńca 3. września 1863 r. W rajdzie bierze udział kilkuset rowerzystów, którzy spotykają się na wzgórzu Polak, wyruszając na trasy z: Józefowa, Zamościa, Biłgoraja, Szczebrzeszyna, Tereszpola i Zwierzyńca.
- 19-20. września - XXVIII Ogólnopolski Rajd Pieszy im. Józefa Jóźwiaka. Stowarzyszenie Wychowanków LO w Józefowie kultywuje tradycję rajdów pieszych. Podczas dwudniowej imprezy wspomnienia przeplatają się z dźwiękami gitar i trzaskiem ogniska przy którym uczniowie, nauczyciele i absolwenci spotykają się po całodziennych wędrówkach.
- 10. listopada - konferencja popularno-naukowa "Wielka historia małego miasta w sercu Roztocza" organizowana w ramach wydarzeń związanych z jubileuszem 300-lecia Józefowa. Prelegenci przedstawią 11 różnych zagadnień dotyczących Józefowa. Planuje się wydanie skryptu zawierającego ich wykłady. Konferencja odbędzie się w budynku MOK.
- 11. listopada - "Rajd Niepodległości". Rajd rowerowy organizowany przez Józefowską Kawalerię Rowerową dla wszystkich miłośników historii, która w szczególny sposób odcisnęła swoje piętno na roztoczańskiej ziemi.
- 3. grudnia - uroczysta sesja Rady Miejskiej w Józefowie podsumowująca jubileusz. Podczas niej Warsztaty Terapii Zajęciowej zaprezentują spektakl teatralny w hołdzie założycielowi miasta. Odbędzie się też prezentacja albumu i filmu o Józefowie oraz wręczone zostaną medale Honorowym Obywatelom Józefowa oraz Zasłużonym dla gminy Józefów.
reklama
Komentarze (0)