Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w tym roku obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Od pół wieku przyznawana jest twórcom, badaczom i organizacjom, które chronią, rozwijają i promują dziedzictwo polskiej kultury tradycyjnej.
W tym roku komisja konkursowa wyłoniła siedemnaścioro laureatów 50. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”:
W kategorii I - dla twórców z dziedziny sztuki i rękodzieła ludowego, muzyki, tańca, śpiewu oraz budowy instrumentów ludowych nagrodzono pięcioro twórców z całej Polski. Wśród nich znalazła się Janina Pydo – śpiewaczka z Roztocza Zachodniego o unikatowym repertuarze pieśni obrzędowych, religijnych i świeckich wykonywanych w gwarze biłgorajskiej (Zastawie, woj. lubelskie, Biłgorajszczyzna)
Janina Pydo - duma gminy Goraj
Janina Pydo ma w repertuarze niezliczone pieśni na różne okazje, śpiewa je od dziecka. Współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Goraju, Towarzystwem dla Natury i Człowieka w Lublinie, występowała w koncercie „Re-Tradycja” na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie w duecie z wokalistką jazzową Dorotą Miśkiewicz. Jest bohaterką książek, filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych. Dla wielu instytucji i miłośników folkloru jest niezrównanym autorytetem w dziedzinie wiejskiego śpiewu.
To niezwykła kobieta, śpiewaczka i gospodyni. Jej numer telefonu znajduje się w książkach adresowych wielu osób, które przyjeżdżają na naukę, „po pieśni”, żeby posiedzieć na ławce przed domem i pogadać, zarazić się jej uśmiechem i serdecznością.
Nagroda im. Oskara Kolberga
Nagroda im. Oskara Kolberga jest najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie kultury ludowej w Polsce i najdłużej przyznawanym, ustanowionym w 1974 roku na Mazowszu, w gronie twórców płockiego czasopisma społeczno-kulturalnego „Barwy”. Nagroda od początku przyznawana była za całokształt twórczości, honorowała najwybitniejszych twórców, badaczy i popularyzatorów kultury ludowej, artystów działających w różnych regionach etnograficznych i dziedzinach wytwórczości. Kilkadziesiąt dorocznych edycji sprawiło, że Nagroda im. Oskara Kolberga jest uznawana za probierz najwybitniejszych osiągnięć, jednocześnie pełni rolę instytucji wspomagania i promowania twórczości i działań na rzecz kultury ludowej w kraju i za granicą.
Komentarze (0)