Od 1 września 2025 roku w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Ma on zastąpić dotychczasowe zajęcia z wychowania do życia w rodzinie (WDŻ). Nowy przedmiot budzi jednak wiele emocji i wątpliwości. W odpowiedzi na te obawy, biuro poselskie posła Marcina Romanowskiego rozpoczęło szeroko zakrojoną akcję informacyjną, mającą na celu przypomnienie rodzicom o ich prawie do rezygnacji z zajęć.
Choć edukacja zdrowotna nie jest obowiązkowa, zapisy na nią mają charakter domyślny – dzieci zostaną przypisane do zajęć automatycznie, chyba że rodzice złożą pisemne oświadczenie o rezygnacji. Czas na podjęcie decyzji i dostarczenie dokumentu do szkoły mija 25 września 2025 roku.
Aby ułatwić rodzicom wyrażenie swojej woli, w naszym biurze poselskim dostępne są gotowe formularze oświadczeń, które można pobrać, wypełnić i przekazać do szkoły dziecka. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości. Pracownicy biura chętnie służą pomocą i informacją w tej sprawie - informują pracownicy biura poselskiego.
Episkopat przeciwny Edukacji Zdrowotnej
Do dyskusji na temat edukacji zdrowotnej włączyła się również Konferencja Episkopatu Polski, która wystosowała apel do rodziców, przestrzegając przed możliwym zagrożeniem „systemowej deprawacji” dzieci i młodzieży. W oświadczeniu czytamy:
– Nie wolno Wam zgodzić się na systemową deprawację Waszych dzieci, która ma być prowadzona pod pretekstem tzw. edukacji zdrowotnej. Pamiętajcie, że jesteście w sumieniu przed Bogiem odpowiedzialni za ich prawidłowe wychowanie.
Poseł Marcin Romanowski i jego współpracownicy popierają ten apel i podkreślają, że rodzice powinni podejmować decyzje oparte na własnych wartościach i przekonaniach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.