Do zniszczenia Ściany Pamięci żydoszło 27 listopada ubiegłego roku. Od tego czasu władze miasta zapewniają o pełnej współpracy i chęci odnowienia obiektu ZOBACZ TUTAJ
Stowarzyszenie Singerowskie ostro reaguje
Ale póki co ściana pamięci już drugi miesiąc wygląda tak, jak zostawili ją wandale. Okazuje się, że współpraca pomiędzy Biłgorajskim Stowarzyszeniem Kulturalnym imienia Izaaka Baszewisa Singera, a burmistrzem nie układa się tak, jak zapewniają urzędnicy, bo Artur Bara, prezes Stowarzyszenia zamieścił dziś w mediach społecznościowych ostry komunikat:
-Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Podczas Holokaustu Biłgoraj stracił 4000 swoich mieszkańców. Z przykrością informuję, jak do tego Dnia Pamięci przygotowane jest nasze miasto - pisze Artur Bara, a na dowód pokazuje załączone w naszej galerii zdjęcia.
"Zawieszamy kontakty z władzami miasta"
27 listopada 2024 roku została zdewastowana (wybudowana ze składek społecznych mieszkańców Biłgoraja i potomków Biłgorajskich Żydów) Ściana Pamięci.
-Do dzisiaj ten symboliczny obiekt nie został doprowadzony do stanu sprzed dewastacji. Mimo publicznych obietnic ze strony Burmistrza Miasta. Stał się przez to pomnikiem wstydu i hańby. Panie burmistrzu! Żądam (nie proszę) natychmiastowej reakcji. Jednocześnie proszę przyjąć do wiadomości, że do czasu wywiązania się z Pana obietnic Biłgorajskie Stowarzyszenie Kulturalne imienia Izaaka Baszewisa Singera zawiesza wszelkie kontakty z przedstawicielami władz miasta. O dalszych naszych działaniach poinformujemy opinie publiczną wkrótce - dodaje Artur Bara.
Urzędnicy zapewniali o współpracy
Gdy w grudniu pytaliśmy urzędników jak wygląda postęp przy oczyszczaniu ściany, zapewniali nas o pełnej współpracy ze Stowarzyszeniem:
-Urząd Miasta Biłgoraja jest w stałym kontakcie ze stowarzyszeniem [red: Stowarzyszenie Kulturalne im. Isaaca B. Singera] - w celu wypracowania najlepszego rozwiązania dotyczącego naprawy uszkodzonej ściany pamięci. Priorytetem jest wybór odpowiedniej techniki naprawy, która zapewni trwałość i pozwoli uniknąć dalszych uszkodzeń - wyjaśniał nam w grudniu Krzysztof Rzeźnik Pełnomocnik UM Biłgoraja ds. kontaktów z mediami
Komentarze (0)