- Reklama -

- Reklama -

101. rocznica bitwy pod Komarowem (film)

Dwudniowe uroczystości 101. rocznicy bitwy pod Komarowem rozpoczęły się w sobotę 28 sierpnia. Na niedzielę, wzorem lat ubiegłych, planowana była inscenizacja tej bitwy. Jednak ze względu na deszczową pogodę ostatecznie została odwołana i nie odbyła się.

- Reklama -

Bitwa pod Komarowem rozegrała się 31 sierpnia 1920 roku na polach Wolicy Śniatyckiej. Wojska bolszewickie pod dowództwem Siemiona Budionnego dotarły do Zamościa i okrążyły miasto. Wojsko polskie przyszło z odsieczą i starało się zablokować oddziały 1 Armii Konnej, które w popłochu wycofywały się na wschód. W okolicy wzgórza 255 doszło do krwawych walk. O zwycięstwie przesądziły legendarne szarże polskiej kawalerii, które rozbiły trzykrotnie liczebniejszą kawalerię bolszewicką. W wyniku walk pod Komarowem 1 Armia Konna utraciła swoją zdolność bojową, pozostawiając tabory z dużą ilością sprzętu i amunicji.

Poniżej film nagrany przez czytelnika podczas przygotowań. Ostatecznie inscenizacja bitwy pod Komarowem została odwołana. Nie odbyła się, ponieważ plany pokrzyżowała pogoda.

- Reklama -

red.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.