- Reklama -

Żywy pomnik niepodległości

Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie włączyła się w ogólnopolską akcję sadzenia „Dębów Niepodległości”. Uroczystość posadzeniu drzewka, która odbyła się w piątek 27 kwietnia, zgromadziła nie tylko społeczność szkolną, ale również przedstawicieli władz samorządowych, duchowieństwa i jednostek samorządowych z całej gminy.

 

Spotkanie miało bardzo podniosły charakter. Odbywało się w asyście pocztu sztandarowego, a rozpoczęło odśpiewaniem hymnu. Po wystąpieniu dyrektor placówki Edyty Nieśpiał podpisy pod aktem posadzenia dębu składali samorządowcy, duchowni, dyrekcja szkoły oraz reprezentanci rady rodziców i samorządu uczniowskiego. W tekście, który został złożony w specjalnej kapsule i wkopany pod „Dębem Niepodległości” znalazły się m.in. słowa: „Wydarzenie to nawiązuje do wielowiekowej tradycji sadzenia przez społeczeństwo drzew – przede wszystkim dębów – uosabiających siłę, długowieczność i nieprzemijającą pamięć o ważnych wydarzeniach w historii naszego Narodu związanych z zachowaniem tożsamości narodowej i niepodległości oraz upamiętniających wielkie czyny i zrywy narodowe oraz Wielkich Polaków. Niech ten dąb będzie symbolem pojednania i odbudowy polskiej wspólnoty narodowej oraz budowania lepszej przyszłości na wartościach chrześcijańskich”.

Drzewko i kamień ze specjalną tablicą informacyjną, uroczyście poświęcił Proboszcz Parafii w Józefowie Ksiądz Dziekan Zenon Mrugała, a potem oficjalnego posadzenia dębu dokonali wspólnie m.in.: Burmistrz Roman Dziura i Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Hajduk, Kierownik Gminnego Zespołu Administracyjnego Szkół Renata BednarczykAdam Kraczek, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Józefów, które przekazało drzewko, a także dyrektor szkoły Edyta Nieśpiał, przewodniczący Rady Rodziców Dariusz Szkałuba i reprezentujący uczniów Michał Kasprzyk.

Piątkową uroczystość zakończyło okolicznościowe przemówienie Burmistrza Dziury i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.