- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Żywa szopka w Aleksandrowie

Tradycyjnie w każdym kościele w okresie świąt Bożego Narodzenia pojawia się szopka, przedstawiająca miejsce narodzin Chrystusa. W Aleksandrowie stanęła także żywa szopka z prawdziwymi zwierzętami.

- Reklama -

Szopki przedstawiają miejsc przedstawiająca wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa Chrystusa – stajnię bądź jaskinię. W każdej szopce znajduje się przedstawienie Świętej Rodziny. Jest mały Jezus, Maria oraz Józef. Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych.

W okresie świąt Bożego Narodzenia tradycyjne szopki stają się nieodzownym elementem wystroju kościołów.

- Reklama -

W Aleksandrowie oprócz pięknej iluminacji świetlnej i tradycyjnej szopki w kościele, przy jednym z domów stanęła także żywa szopka ze zwierzętami. Oprócz postaci Józefa, Maryi i małego Jezuska, są w niej owce, kozy, króliki i kurki z kogutem. Szopka wzbudza spore zainteresowanie nie tylko najmłodszych parafian.

Autorem zdjęć jest Paweł Zawada.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. mietek mówi

    Świetnie!, że do mojej rodzinnej wsi dotarła ta (wcześnie tam raczej nieznana, a przynajmniej od czasu mojego dzieciństwa nieorganizowana) tradycja szopki z żywymi zwierzętami. Na Śląsku (gdzie od lat mieszkam) obserwuję od dawna żywe szopki, organizowane w czasie Świąt Bożego Narodzenia przy niektórych parafiach. Np. „Piekarskie Betlejem”. Wpisując ten tytuł w wyszukiwarkę YT, można zobaczyć jak to wygląda.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.