- Reklama -

- Reklama -

Zyskaj dofinansowanie i wymień piec

- Reklama -

Władze miasta Biłgoraj stawiają na czyste powietrze. Mieszkańcy miasta mogą otrzymać nawet 7,5 tys. zł do instalacji pomp ciepła. Dofinansowana będzie również wymiana starego pieca węglowego na nowe ekologiczne źródło ciepła.

27 września br. Rada Miasta Biłgoraj podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania osobom fizycznym dotacji celowych na dofinansowanie inwestycji służących ochronie powietrza. Wówczas zapisano, że dofinansowanie może wynosić do 5 tys. zł. Okazało się jednak, że instalacja pomp ciepła jest znacznie droższa. Dlatego też w grudniu zwiększono dofinansowanie do 7,5 tys. zł.

Projekt nowej uchwały przedstawił radnym zastępca burmistrza Jarosław Bondyra.

- Reklama -

– Dotychczasowa uchwała Rady Miasta, określająca zasady udzielania osobom fizycznym dofinansowania na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych służących ochronie powietrza na terenie miasta Biłgoraj, uwzględniała możliwość wymiany starego źródła ogrzewania na indywidualne źródło ogrzewania zasilane paliwem stałym lub biomasą o parametrach, co najmniej jak dla kotłów klasy V – mówił zastępca burmistrza. – Nowa uchwała nie przewiduje dofinansowania na wymianę źródła ogrzewania zasilanego paliwem stałym typu węgiel, ekogroszek. Domowe piece są odpowiedzialne za 91% emisji pyłu zawieszonego, a więc to, co wyprodukujemy przy ogrzewaniu naszych domów, później wdychamy. Wobec tego wszelkiego rodzaju działania mają być nastawione na to, aby inwestować w te naprawdę czyste źródła energii.

Zmianie nie uległa procentowa wysokość dofinansowania, czyli do 60% kosztów inwestycji i nie więcej niż 5000 zł, dodano natomiast zapis zwiększający dofinansowanie do instalacji pomp ciepła. W tym przypadku dofinansowanie sięgać będzie 7500 zł.

– Jest to absolutnie czyste źródło energii, jest to energia odnawialna i instalacje te są zdecydowanie droższe. Dlatego, jeżeli mieszkańcy byliby zainteresowani, to państwo radni zgodzą się zapłacić więcej – argumentował zastępca burmistrza.

W głosowaniu wszyscy radni opowiedzieli się za przyjęciem uchwały.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.