- Reklama -

- Reklama -

Zwalczyć brodawczaka

- Reklama -

Program polityki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) będzie skierowany do dzieci 12-letnich i ich opiekunów prawnych. Będzie on uczył dzieci i ich rodziców jak dbać o zdrowie, aby w przyszłości uniknąć problemów zdrowotnych nie tylko z rakiem szyjki macicy. Przez trzy najbliższe lata 12-latki zamieszkałe na terenie miasta Biłgoraj, będą miały możliwość zaszczepienia się przeciw wirusowi HPV.

Jako samorząd chcemy dbać nie tylko o infrastrukturę czy kulturę, ale chcemy również dbać o zdrowie zaczynając od zdrowia dzieci – mówił wiceburmistrz Michał Dec. Dodał, że kolejnym programem zdrowotnym, jaki samorząd będzie realizował to szczepienia przeciwko grupie dla osób starszych. Zaznaczył, że z inicjatywą realizacji takiego programu wyszła dr Zofia Woźnicy.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Program skierowany jest na lata 2018-2021. Ze szczepień mogą skorzystać dziewczynki urodzone w latach 2006-2009.  W tym roku program realizować będzie Praktyka Lekarska Konsylium. Tylko ona stanęła do ogłoszonego przez władze miasta przetargu. – Dotyczy on dziewczynek, które mieszkają w mieście Biłgoraju  i są urodzone w 2006 r. Dziewczynki będą zaszczepione jeśli rodzice wyrażą na to zgodę. Do rodziców dzieci zostały rozdysponowane listy. Zainteresowanie jest duże – mówi dr Woźnica. Program zakłada zaszczepienie 50% populacji dziewczynek w tym wieku. Obecnie decyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli jednak zainteresowanie będzie większe, burmistrz i rada zechcą zwiększyć środki finansowe na ten cel. 

 

 

 Jak zauważa dr Woźnica, takiego programu w Biłgoraju jeszcze nie było. Jest on bez wątpienia innowacyjny. W województwie lubelskim jak dotąd był realizowany w Zamościu i Lublinie.
 Podczas konferencji odbył się również cykl wykładów. O profilaktyce zakażeń  wirusem HPV mówiła Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Ginekologii Onkologicznej prof. zw. dr hab. n. med. Wiesława Bednarek. Natomiast o tym dlaczego warto szczepić nastolatki opowiedział ordynator Oddziału Dziecięcego Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Bożego w Lublinie dr n. med. Barbara Hasiec.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 Maria Król z biłgorajskiego sanepidu mówiła o działaniach Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Biłgoraju w profilaktyce zakażeń HPV – program edukacyjny "Wybierz życie – Pierwszy krok" – profilaktyka raka szyjki macicy.

Zaprezentowano również film edukacyjno-informacyjnego dotyczący profilaktyki zakażeń HPV województwa małopolskiego.

 Niebawem realizowany będzie również program szczepień przeciw grypie dla mieszkańców miasta Biłgoraj na lata 2018-2021 dotyczy osób powyżej 60. roku życia. Seniorzy są narażeni na zachorowania na grypę lub grypopodobne. Powoduje to szereg komplikacji związanych m.in. z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Obecnie grypę określa się jako niekontrolowaną plagę. Poparte jest to alarmującymi danymi sanepidu. Program będzie umożliwiał bezpłatne zaszczepienie się. Dodatkowo mieszkańcy będą edukowani w zakresie korzyści, jakie przynoszą szczepienia oraz jakie zagrożenia wynikają z niezdrowego trybu życiu. Jest również możliwość finansowania tego programu w ramach NFZ. Przetarg na wykonywanie szczepień wygrały dwie przychodnie: Praktyka Lekarska Konsylium oraz Twój Lekarz.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.