kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Zostań Rycerzem Kolumba

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada) do sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju przybyli członkowie organizacji Rycerze Kolumba. Podczas wszystkich Mszy św. mówili o swojej działalności, przybliżali charyzmat organizacji.

- Reklama -

– Naszym celem jest mobilizować mężczyzn do pielęgnowania wartości: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. (…) Jesteśmy dumni z naszego oddania Bogu i Ojczyźnie, i wierzymy, że należy bronić tych wartości czy to w życiu publicznym, czy prywatnym. Rycerze przypominają światu, że katolicy wspierają swój naród i mogą stanowić przykład wspaniałej postawy obywatelskiej – mówi Robert Dolanowski, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba. Zakon rozpoczął oficjalną działalność w Stanach Zjednoczonych w mieście New Haven w roku 1882 z inicjatywy ks. Michaela McGivneya.
Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Obecnie liczy ok. 16 tysięcy rad i ponad 2 miliony członków m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, w Polsce.
Za namową papieża Jana Pawła II w 2003 r. przy udziale hierarchów Kościoła w Polsce i pierwszego najwyższego kapelana ks. kard. Franciszka Macharskiego zaczęto formować pierwsze struktury Zakonu. Obecnie w Polsce do rycerstwa należy około 7 tys. katolickich mężczyzn, działających w 150 radach. W naszej diecezji są Rady w Tomaszowie Lub. Lubaczowie i Zamościu. W pobliżu są jeszcze Rady w Janowie Lub. i Stalowej Woli. Pracujący w parafii pw. św. Marii Magdaleny ks. Andrzej Chilewicz jest kapelanem Rycerzy Kolumba.
Każdy Rycerz jest zobowiązany do wspierania swojej parafii i ks. proboszcza poprzez pracę na rzecz społeczności lokalnej, poprzez wspieranie młodzieży i powołań kapłańskich i zakonnych, a przede wszystkim obowiązkiem każdego Rycerza jest bronić każdego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Rycerze Kolumba to most łączący tych, którzy chcą pomóc, z tymi, którzy tej pomocy potrzebują. Członkowie organizacji raz w miesiącu uczestniczą w rycerskiej Mszy św. i spotkaniu formacyjnym. – Jesteśmy konkretną formacją, która kolegów, sąsiadów zamienia w braci – podkreśla Robert Dolanowski.
By zostać Rycerzem wystarczy mieć ukończone 18 lat i żyć w zgodzie z nauką Kościoła katolickiego, uzyskać zgodę miejscowego księdza proboszcza i przejść pasowanie na rycerza w duchu XIX-wiecznej tradycji. – Chciałbym zaprosić was, drodzy mężczyźni, do wstąpienia w nasze szeregi, a tym samym zachęcić was do świętości, do walki o świętość, o świętość w zakonie rycerzy Kolumba, do obrony wiary, czci i godności, do utrzymania porządku prawd w sobie i wokół siebie, obrony dla siebie i dla innych, do czego zachęcał św. Jan Paweł II – mówi.
Jeżeli nie jest ci obojętny los twojej rodziny, parafii, Ojczyzny; cenisz wielką wartość życia, które obecnie jest coraz bardziej zagrożone; chcesz wziąć odpowiedzialność za swoją rodzinę, żonę, dzieci; chcesz wspierać ludzi młodych, którzy wkrótce stanowić będą kolejne pokolenie; chcesz działać charytatywnie i pomagać ludziom będącym w potrzebie; przez swoje dobre czyny chcesz dać świadectwo Twojej wiary; masz odwagę stanąć w obronie prawdy i godności człowieka; chcesz dobrze wykorzystać talenty otrzymane od Boga, ZOSTAŃ RYCERZEM KOLUMBA. Pragniemy zaprosić wszystkich chętnych panów do wstąpienia do Zakonu Rycerzy Kolumba przy sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Zapraszamy mężczyzn z całego miasta Biłgoraja i okolic – zaprasza ks. Andrzej Chilewicz, kapelan Rycerzy Kolumba.

urząd MArszałkowski projekt

Spotkanie dla kandydatów odbędzie się w sobotę 4 grudnia o godz. 18 na plebanii parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.     

      

- Reklama -

1 komentarz
  1. Zbigniew mówi

    Panowie na jakim świecie wy żyjecie….dla Kościoła jedyna wartość to kasa… więc jakich wartości wy bronicie…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.