- Reklama -

Żołnierze 2. LBOT przeciwdziałają podtopieniom w gminie Biłgoraj

W konsekwencji niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, spowodowanych intensywnymi i ciągłymi opadami deszczu wystąpiło zagrożenie podtopień posesji, budynków mieszkalnych i gospodarczych na terenie gminy Biłgoraj.

Minister obrony narodowej na wniosek wojewody lubelskiego podjął decyzję o zaangażowaniu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z 2. Lubelskiej Brygady OT do wsparcia strażaków i innych służb w związku z wystąpieniem realnego zagrożenia lokalnych podtopień.

– Do działań skierowanych zostało 30 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady OT wraz ze sprzętem (3 samochody ciężarowe marki Jelcz, 2 quady, maszt oświetleniowy do zabezpieczenia prac w nocy). Od godz. 18.30 terytorialsi z 25. blp z Zamościa wspierają strażaków na dwóch kierunkach. W miejscowości Sól koło Biłgoraja żołnierze umacniają wały na rzece. W okolicy zalewu w Biłgoraju żołnierze wspierają strażaków w umacnianiu infrastruktury przeciwpowodziowej, poprzez budowę rękawów wodnych, które mają zabezpieczyć okoliczne osiedla i domy. Obecnie sytuacja jest stabilna, ale w tym rejonie w podobnych warunkach dochodziło już do podtopień na skutek przybrania miejscowego kanału – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

- Reklama -

Wcześniej, o godz. 13 na miejscu ocenę sytuacji przeprowadził Zespół Oceny Wsparcia 2. Lubelskiej Brygady OT. Jego celem była ocena sytuacji i przedstawienie rekomendacji dla dowódcy brygady, co do ewentualnych potrzeb wsparcia lokalnych służb. W związku z utrzymującą się sytuacją meteorologiczną na Lubelszczyźnie 2. LBOT pozostaje w stałej gotowości do podjęcia działań przeciwkryzysowych.

Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym oraz ograniczanie ich skutków poprzez wsparcie straży pożarnej oraz innych służb jest jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej. Takie działania są praktyczną realizacją misji WOT, jaką jest obrona i wsparcie lokalnych społeczności.

Kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.