- Reklama -

- Reklama -

Znany regionalista: To najważniejszy budynek w historii Biłgoraja!

Już w niedzielę zapraszamy mieszkańców do ... najważniejszego budynku w historii Biłgoraja: - To nie jest żaden żart. Najważniejszym budynkiem w historii Biłgoraja był budynek dawnej Elektrowni Miejskiej przy ulicy Kościuszki - mówi Nowej Gazecie Biłgorajskiej, Piotr Flor - prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego. O godzinie 13:00 otwarcie wystawy.

- Reklama -

Do tej wystawy szykowaliście się długo.

– Długo, bo chcieliśmy, żeby była interesująca. Mam nadzieję, że w niedzielne popołudnie mieszkańcy to potwierdzą. Zapraszamy do budynku dawnej Elektrowni Miejskiej. Wystawa ma tytuł „Serce i duma Biłgoraja”, ponieważ budynek, który istnieje od 1930 roku, był zawsze najważniejszym budynkiem w mieście.

toyota Yaris

Najważniejszym?

– Tak. Taką rolę powinien pełnić ratusz, ale wszyscy zapominają o jednym. Pewnie burmistrz Rosłan wie, że nowy ratusz biłgorajski, powstał w 1966 roku. A do tego czasu, Biłgoraj po prostu nie miał ratusza. Ten drewniany spalił się w XVII wieku i nigdy go nie odbudowano. Po prostu w różnych częściach miasta mieścił się urząd i był przenoszony. Przed II wojną światową, najbogatszy Żyd w mieście udostępnił swój budynek. Parter tego budynku to były sklepy, a na górze był urząd.

Taki biedny był Biłgoraj, że nie miał ratusza?

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– Raczej biedy nie było, bo przecież Biłgoraj był znany z sitarstwa. Nie tylko w Polsce, bo wiedzieli o nas także w Rosji i w innych krajach. Widać, tak się za to zabierali ludzie. Dopiero w 1966 roku powstał nowy ratusz. Na wystawie, którą właśnie otworzyliśmy można zobaczyć historię budynku biłgorajskiej elektrowni. Od projektu, aż do dzisiaj. Czyli od 1930 roku.

Jak ten budynek dzisiaj wygląda?

– Wygląda przepięknie. Najpierw była Elektrownia Miejska, zaprojektowana przez projektanta ze Lwowa. Proszę przyjść i zobaczyć. W niedzielę zostanie też odsłonięta tablica poświęcona pracownikom elektrowni i żołnierzom AK. Ten budynek był najprężniejszą komórką ruchu oporu w Biłgoraju, a o tym nikt nie wie! Przygotowaliśmy 21 tablic, które są w środku i przypominają historię tego wyjątkowego miejsca. Z czego pięć, jest poświęconych żołnierzom Armii Krajowej.

 

Cała rozmowa z najbardziej znanym regionalistą w powiecie biłgorajskim, już we wtorkowym, papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Zachęcamy do lektury!

 

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Anonim mówi

    A gdzie w Biłgoraju było kino przed II WŚ? Podobno gdzieś na dzisiejszym Placu Wolności.

    1. Dora mówi

      W internetowych zasobach archiwum państwowego widziałam kiedyś skany dokumentów dotyczących projektu kina – właśnie gdzieś w okolicy Pl. Wolności. Polecam odszukanie jeśli ktoś jest ciekawy, wiele dokumentów jest teraz zeskanowanych i ogólnodostępnych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.