- Reklama -

- Reklama -

Znani dziennikarze sportowi, którzy urodzili się na terenie województwa lubelskiego

Na terenie województwa lubelskiego przyszło na świat wiele osób związanych ze sportem. W tym tekście przedstawiamy trójkę z nich, którzy postanowili zostać dziennikarzami sportowymi. Jakie były ich początki w tym zawodzie? Gdzie pracują i mieli okazję pracować? W jakich dyscyplinach się specjalizują? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

- Reklama -

Rafał Dębiński

Rafał Dębiński urodził się 2 czerwca 1978 roku w Opolu Lubelskim. Dzieciństwo spędził wraz z rodzicami we Francji. Tam też stawiał swoje pierwsze piłkarskie kroki i nauczył się języka.

Mając 14 lat, wrócił do Polski i został zawodnikiem Lublinianki. Następnie miał krótki epizod w Motorze. W Lublinie grał do 1999 roku. Wtedy przeniósł się do Legii.

Wielkiej kariery w warszawskim klubie jednak nie zrobił. Na swoim koncie ma zaledwie dwa występy na poziomie Ekstraklasy. Czy mógł osiągnąć więcej? Gdyby nie trapiące go kontuzje, być może tak.

Problemy zdrowotne nie odciągnęły go jednak od piłki nożnej. Został dziennikarze i związał się z Canal+. Początkowo można go było usłyszeć w programie “Ligue1”, gdzie komentował skróty spotkań ligi francuskiej. 5 marca 2010 roku zadebiutował w roli komentatora ze stadionu. Wraz z Grzegorzem Mielcarskim relacjonował tego dnia mecz Wisły Kraków z Arką Gdynia.

Obecnie można go usłyszeć jako komentatora podczas meczów polskiej ligi. Jest też jednym z prowadzących program “Liga+”. Jeśli ktoś nie ma dostępu do Canal+, to wyniki na żywo z Ekstraklasy może śledzić w serwisie bet.pl.

Rafał Patyra

Rafał Patyra przyszedł na świat 25 lipca 1974 roku w Lubartowie. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Do telewizji trafił tuż po studiach w 1999 roku.

Początkowo prowadził serwis sportowy na antenie TVN. Po trzech latach przeniósł się do TV Puls. Nie zagościł tam jednak zbyt długo, bo po niespełna 12 miesiącach został pracownikiem Telewizji Polskiej.

W TVP prowadził studia meczowe oraz był odpowiedzialny za przeprowadzenie wywiadów. W 2006 roku jako reporter miał okazję relacjonować odbywające się w Niemczech Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Obsługiwał też takie imprezy, jak: mistrzostwa Europy czy Copa America.

Przez wiele lat był prezenterem “Sport telegramu”. Wraz z Maciejem Iwańskim prowadził też program “Szybka piłka”, a z Jackiem Kurowskim magazyn piłkarski “Gol”. Przygodę z TVP zakończył na początku 2024 roku.

Obecnie pracuje w Telewizji Republika. Prowadzi tam program informacyjny “Express Republiki” oraz magazyn “Republika Wstajemy!”.

Jerzy Chromik

Największą gwiazdą dziennikarstwa sportowego urodzoną na terenie województwa lubelskiego jest jednak Jerzy Chromik. Na świecie pojawił się 1 września 1956 roku w Radzyniu Podlaskim. Podstaw dziennikarskich uczył się na studiach we Wrocławiu i Warszawie.

Po ich ukończeniu został zatrudniony w redakcji tygodnika “Sportowiec”. O Chromiku głośno zrobiło się, gdy w grudniu 1984 roku opublikował wywiad z Dariuszem Dziekanowskim pt.: “Spowiedź napastnika”. Potrafił wyciągnąć ze swoich rozmówców zdecydowanie więcej, niż jego koledzy po fachu, dzięki czemu czytało się te historie z zapartym tchem.

Nie bał się trudnych tematów. Poruszał takie tematy, jak: korupcja czy doping wśród piłkarzy. Był konsultantem Janusza Zaorskiego przy tworzeniu filmu “Piłkarskie poker”. W 2019 roku wydał książkę “On, Strejlau”, która jest wywiadem-rzeką z trenerem Andrzejem Strejlauem.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.