kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Znaleziono zwęglone zwłoki mężczyzny

Wczoraj po południu podczas gaszenia jednego z pożarów suchych traw w Biłgoraju znalezione zostały zwęglone zwłoki mężczyzny. Policja pod nadzorem prokuratora prowadziła czynności wyjaśniające okoliczności śmierci.

- Reklama -

Od poniedziałku 14 marca biłgorajscy strażacy już dwanaście razy gasili pożary suchych traw. Tragiczny skutek jednego z takich pożarów miał miejsce po południu 17 marca br. (wczoraj). W okolicach ul. Zamojskiej w Biłgoraju ujawniono zwłoki mężczyzny, mieszkańca Biłgoraja.

– Potwierdzam, że doszło do odnalezienia zwłok mężczyzny. Ciało zostało zabezpieczone do badań sekcyjnych. Na miejscu prowadzone były czynności pod nadzorem prokuratora – informuje sierż. sztab. Joanna Pilarska z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju.

urząd MArszałkowski projekt

Przypominamy, że wypalanie traw jest zabronione. Za wykroczenia tego typu grożą sankcje karne. Obecny stan prawny i konsekwencje wypalania traw:
Art. 124 ustawy o ochronie przyrody: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.”
Art. 30 ustawy o lasach państwowych: „W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo.”
Według zapisów kodeksu karnego „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Art. 131 ustawy o ochronie przyrody: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu lub grzywny.”
Art. 181 kodeksu karnego: „Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach – podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”
Art. 82 kodeksu wykroczeń: „Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji polegających m.in. na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu – podlega karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywny od 20 do 5000 zł albo nagany.”
Więcej informacji na temat negatywnych skutków wypalania traw dostępnych jest na stronie internetowej kampanii społecznej „Stop pożarom traw”.

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Xxx mówi

    Nikt nie wypalał traw ludzie zastanówcie się co piszecie to czytają osoby bliski tej osoby która tam zginela

  2. Jurek mówi

    „Art. 30 ustawy o lasach państwowych” … to mi się najbardziej podoba w tym artykule :))))) Jest więcej, ale ten zdecydowanie najlepszy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.