- Reklama -

- Reklama -

Znajdź swojego przodka

To tytuł wystawy, którą w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej i w 100. rocznicę budowy kościoła przygotował Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej przy parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

- Reklama -

Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana podczas dorocznych uroczystości odpustowych ku czci patronki św. Marii Magdaleny w Biłgoraju w dniach 21-22 lipca.

Celem wystawy było pokazanie patriotyzmu i miłości do Boga tych ludzi, którzy po odzyskaniu niepodległości podjęli trud wybudowania świątyni jako wotum wdzięczności za odzyskaną wolność. – Chcieliśmy pokazać, ile trzeba było wysiłku, ile hartu ducha, by w tamtym okresie wzbić się tak wysoko i ten kościół wznieść rękami ludzi biednych, rolników i bezrolnych. Chcemy też zachęcić żyjących współcześnie do pracy społecznej, która czasami bywa wyśmiana, wyszydzana – wyjaśnia Henryk Grabias, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Na 15 tablicach umieszczone są nazwiska osób bezrolnych i rolników, budowniczych kościoła z miejscowości, które po odzyskaniu niepodległości należały do parafii w Puszczy Solskiej. Budowę rozpoczął ks. Henryk Dubiszewski. Prace zostały przerwane z powodu braku środków. Dzieło kontynuował jego następca ks. Władysław Bargieł, który sporządził wykazy bezrolnych. Mieli oni włączyć się w budowanie kościoła. – Jak czytamy w protokołach, żaden z tych rolników i bezrolnych nie wycofał się, nie powiedział, że nie ma pieniędzy, że nie pomoże. Nie znalazł się ani jeden, który zgłaszałby pretensje – podkreśla przewodniczący. – To dla nas jest dowód, że w takich trudnych czasach, w takim trudnym okresie można i trzeba być Polakiem dumnym ze swojej Ojczyzny i Polakiem katolikiem dumnym ze swego Kościoła– dodaje Henryk Grabias.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Oglądający z zaciekawieniem szukali na planszach nazwisk swoich ojców i dziadków, i nie kryli radości, gdy je znaleźli.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Kościół w Puszczy Solskiej był budowany w latach 1921-1928 i służy wiernym do dzisiaj, choć wielokrotnie zmieniały się granice parafii.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.