- Reklama -

Znają swój region (Zdjęcia)

Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy na temat walorów przyrodniczych i kulturowych naszego powiatu, kształtowanie poczucia własnej tożsamości, postaw patriotycznych oraz integracji i więzi z regionem. Zmagania konkursowe przebiegały w trzech kategoriach: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i szkół  podstawowych.

Reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych to uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej, Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II.

W kategorii gimnazjów rywalizowali przedstawiciele Gimnazjum nr 3 w Biłgoraju, Gimnazjum nr 1 im. Świętej Królowej Jadwigi w Biłgoraju, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu, Gimnazjum w Zespole Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, Gimnazjum w Dąbrowicy, Hedwiżynie, Gromadzie i Dereźni.

Szkoły podstawowe reprezentowali uczniowie SP nr 1 im. Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju,  SP im. św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych, Zespołu Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, SP im. Jana Pawła II w Księżpolu, SP w Korczowie i Dereźni.

Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej, drużynowej wszyscy uczestnicy rozwiązywali  test opracowany przez Piotra Kiełbasę, członka Oddziału PTTK w Biłgoraju i nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwały Zofia Bielak, dyrektor ZSPiG w Dereźni, i Małgorzata Palikot, nauczycielka, opiekun SKKT w tej szkole.

Wyniki w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce – Patrycja Sprysak, Klaudia Mazgal, Klaudia Mucha z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju (opiekun Kinga Birut-Solak),

II miejsce – Weronika Chuda, Dominika Dec, Dominika Derewlak z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (opiekun Beata Pieczonka),

 III miejsce – Małgorzata Maciocha, Angelika Rak, Karolina Kornik z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju (opiekun Mirosław Obszański),

IV miejsce – Kornelia Antosz, Kinga Rarata, Jakub Małek z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (opiekun Dariusz Pyzio).

Wyniki w kategorii uczniów gimnazjum:

I miejsce – Zuzanna Niemiec, Zuzanna Kimak, Szymon Łubiarz z Gimnazjum w Dereźni (opiekun Małgorzata Palikot),

II miejsce – Magdalena Małysz, Aleksandra Raduj, Katarzyna Rapa z Gimnazjum w Gromadzie (opiekun Danuta Kutryn),

III miejsce – Magdalena Sokołowska, Marcin Żmijan, Przemysław Jachosz z Gimnazjum nr 1 im. Świętej Jadwigi Królowej w Biłgoraju (opiekun Danuta Kutryn),

IV miejsce – Karolina Rak, Anna Pędziwiatr, Miłosz Ostasz z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu (opiekun Tomasz Żuk).

Wyniki w kategorii uczniów szkół podstawowych:

I miejsce – Julia Bielak, Liliana Kapka, Mateusz Obszański z SP w Dereźni (opiekun  Małgorzata Palikot),

II miejsce – Kinga Kaziród, Dominika Winnicka, Paweł Pędziwiatr z SP w Księżpolu (opiekun Tomasz Żuk),

III miejsce –  Katarzyna Dyndał, Aleksandra Solak, Arkadiusz Cios z SP w Korczowie  (opiekun Dorota Lisiecka),

IV miejsce – Julia Paszko, Zuzanna Rębacz, Jakub Konieczny z SP w Lipinach Dolnych (opiekun Anna Lipiec),

IV miejsce – Alicja Nizio, Sebastian Gęborys, Maria Wróbel z Zespołu Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym (opiekun Anna Osuch).

Podczas konkursu uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę, gdyż podczas przerwy pomiędzy etapami Dominik Róg z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju przedstawił wzbogaconą opowieścią prezentację pt. „Życie obozowe partyzantów na Ziemi Biłgorajskiej”. – Tematyka życia obozowego partyzantów z okresu II wojny światowej stanowi lukę badawczą nie tylko na Biłgorajszczyźnie, ale również w całym kraju. Wiele zostało napisane o partyzanckich akcjach dywersyjnych, potyczkach i bitwach, a pomijane są problemy codziennego, ciężkiego życia partyzantów w leśnym obozie. W tej prezentacji chcę przybliżyć tę część historii wojennej na Biłgorajszczyźnie. Pokażę także, co pozostało po leśnych obozowiskach oddziału „Corda”, „Skrzypika”, „Woyny”, „Groma”, „Wira” oraz Szpitala Leśnego „665” – mówił.

W kolejnej części rywalizacji uczestniczyli uczniowie, którzy uzyskali najwyższą liczbą punktów w etapie pisemnym. Ta część zmagań konkursowych prowadzona przez Andrzeja Czacharowskiego, wiceprezesa Oddziału PTTK w Biłgoraju, i Piotra Kiełbasę polegała na rozpoznawaniu miejsc i obiektów pamięci narodowej w powiecie biłgorajskim.

- Reklama -

Indywidualni zwycięzcy II etapu:

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Agnieszka Okoń (RCEZ w Biłgoraju)

II miejsce – Angelika Rak (LO im. ONZ w Biłgoraju)

III miejsce – Patrycja Sprysak (KLO w Biłgoraju)

IV miejsce – Małgorzata Maciocha (LO im. ONZ w Biłgoraju)

V miejsce – Kinga Rarata (ZSBiO w Biłgoraju) i Dominika Dec (ZSZiO w Biłgoraju)

Gimnazja:

I miejsce – Magdalena Małysz (Gimnazjum w Gromadzie)

II miejsce – Zuzanna Kimak (Gimnazjum w Dereźni)

III miejsce – Zuzanna Niemiec (Gimnazjum w Dereźni)

IV miejsce – Marcin Żmijan (Gimnazjum nr 1 im. Świętej Jadwigi Królowej w Biłgoraju)

V miejsce – Karolina Rak (Gimnazjum w Księżpolu)

Szkoły podstawowe:

I miejsce – Aleksandra Solak (SP w Korczowie)

II miejsce – Julia Bielak (SP w Dereźni)

III miejsce – Mateusz Obszański (SP w Dereźni)

IV miejsce – Paweł Pędziwiatr (SP w Księżpolu)

V miejsce – Kinga Kaziród (SP w Księżpolu)

Nagrody książkowe zwycięzcom, pamiątkowe dyplomy i podziękowania dla nauczycieli wręczali Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Zofia Bielak, dyrektor ZSPiG im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni, Jarosław Lipiec, etatowy członek Zarządu Powiatu i Andrzej Czacharowski, wiceprezes Oddziału PTTK w Biłgoraju.

Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą na temat swojego regionu, posiadają duże wiadomości w zakresie geografii, historii, przyrody, zabytków, tradycji i zasłużonych postaci Ziemi Biłgorajskiej.

Organizacja tegorocznej edycji była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Biłgoraju i Wójta Gminy Biłgoraj. Współorganizatorami konkursu byli Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Biłgoraju i Filia Biblioteczna w Dereźni.

Organizatorzy składają podziękowania opiekunom za wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych, a sponsorom i współorganizatorom za wsparcie finansowe i pomoc w organizacji konkursu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.