- Reklama -

- Reklama -

Znaczny spadek zachorowań na grypę

Jednoczesny atak wirusa COVID i grypy – tego scenariusza bali się wszyscy. Okazuje się jednak, że obecnie grypa odpuściła. Chorują na nią nieliczni.

- Reklama -

Co roku powraca i zmusza miliony ludzi na całym świecie do leżenia w łóżku. Grypa jest jedną z najczęstszych chorób. W pierwszych tygodniach stycznia zazwyczaj przypadało apogeum zachorowań na tę chorobę. Dane sanepidu jednak pocieszają. Liczba odnotowanych przypadków znacznie spadła w porównaniu do lat ubiegłych.

Obecny sezon grypowy okazuje się dla nas łaskawy. Widzimy zdecydowany spadek zachorowań na grypę. W pierwszych dwóch tygodniach stycznia zachorowały na nią tylko 52 osoby. W analogicznym okresie 2020 rok zachorowań było aż cztery razy więcej (210 osób). Tendencja spadkowa zauważalna jest od kilku lat.

Jak informuje Agnieszka Szczęch, rzecznik prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Biłgoraju w całym 2020 roku zachorowały 2892 osoby, w 2019 r. – 3557, a w 2018 r. – 4664.

- Reklama -

Niekiedy zlekceważony wirus może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet może zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z tzw. grup ryzyka. Według zaleceń WHO należą do nich osoby starsze, po 65. roku życia, przewlekle chore oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży. Niemniej jednak można temu zapobiec poprzez szczepienia ochronne przeciwko grypie. Najlepszą porą na zaszczepienie się jest jesień, między końcem września a początkiem listopada.

Być może epidemia koronawirusa i obostrzenia z tym związane pomogły nam się uchronić również przed grypą. Częstsze mycie rąk, dezynfekcja, stosowanie maseczek oraz unikanie tłumów z pewnością powoduje, że zachorowań na grypę jest mniej.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że w czasie silnych zachorowań na grypę należy często myć ręce mydłem pod bieżącą wodą, zwłaszcza po wizycie w miejscach publicznych. Nie dotykać oczu, ust i nosa brudnymi rękami. Dokładnie sprzątać i wietrzyć pomieszczanie, zwłaszcza gdy jeden z domowników jest chory. Nie używać tych samych sztućców i naczyń, z których korzysta chory. Zażywać preparaty zawierające witaminę C i rutynę. Nie ubierać się zbyt ciepło i zbyt lekko, ale adekwatnie do panującej temperatury. W miarę możliwości ograniczyć przebywanie w pobliżu osoby zarażonej do minimum. Zaleca się także jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, w tym czosnek, który chroni przed infekcjami. W przypadku wystąpienia objawów grypowych zaleca się pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywanie poza domem – unikanie tłumów i masowych zgromadzeń.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.