- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Znacie ten zespół z Biłgoraja?

Słyszeliście o Grupie Folklorystycznej "Pokolenia" z Biłgoraja? To osoby dorosłe, mieszkańcy miasta Biłgoraja i okolic ,którzy po ukończeniu szkół, swoje życie rodzinne i zawodowe związali z Biłgorajem, a swój czas dla siebie realizują poprzez uprawianie tańca. I tak właściwie od 2007 roku, choć formalnie to grupa świętuje właśnie ... 10 lecie. I zaprasza na koncert w BCK.

- Reklama -

Trudno dokładnie określić czas powstania zespołu ponieważ pierwsze próby i występy w tym składzie, który utrzymuje się dotychczas, odbywały się przy okazji różnych imprez miejskich od 2007 r.

Grupa jako zespół nieformalny spotykała się w szkołach czy w BCK, a w 2010 na stałe otrzymała nieodpłatnie miejsce do ćwiczeń w BCK. Tworzą ją byli tancerze i tancerki Zespołu Tańca Ludowego TANEW , Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, Zespołu Pieśni i Tańca Jawor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie ale także osoby, które uprawiają lub uprawiały inne niż ludowy formy tańca, w tym taniec towarzyski czy jazzowy. Taniec ludowy nie dzieli lecz łączy grupę , która swoimi występami uświetnia imprezy miejskie, ale ze względu na wysoką jakość swoich prezentacji równie chętnie koncertuje za granicą.

W roku 2013 w październiku GF POKOLENIA koncertowała na Węgrzech w miasteczku Koszeg na dorocznym Festiwalu wina. W ramach programu Grundtvig i realizowanego projektu „Różnimy się pięknie” który został dofinansowany przez KE, grupa koncertowała w Szwecji w Sztokholmu w 2014r, w Szwajcarii w Zurychu w 2015r . Grupa występuję na uroczystościach miejskich w Biłgoraju ale także za granicą; w Niemczech w Crailscheim w 2015r, na Litwie i Białorusi w 2016r , na Ukrainie we Lwowie w 2017, w Stropkovie na Słowacj w 2017r oraz w Dublinie w Irlandii w 2017r.

Założycielem i choreografem „Pokoleń” jest Anna Iskra. Przy okazji jedyna autorka opracowania dokumentującego folklor taneczny i muzyczny Ziemi Biłgorajskiej, doświadczony choreograf i  instruktor tańca.

Jubileuszowy koncert Grupy Folklorystycznej „Pokolenia” – 28 października (sobota) o godzinie 17:00 w Biłgorajskim Centrum Kultury.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.